w

Telus pojechał do sadowników, którym grad zniszczył sady

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przebywał dziś w powiecie myślenickim, gdzie zniszczeniu w wyniku gradobicia uległy sady.

– To jest nasz obowiązek, aby być z sadownikami w takich momentach, gdy ludzie tracą swój dobytek – powiedział szef resortu rolnictwa po zapoznaniu się z rozmiarem strat.

Ocena strat

Wichura i grad, które nawiedziły tę część Małopolski, zniszczyły nie tylko plony, lecz także uszkodziły drzewa i budynki należące do sadowników.

Chciałem osobiście zapoznać się z rozmiarem zniszczeń po gradobiciu i burzy, aby znaleźć rozwiązania, które mogą pomóc poszkodowanym rolnikom – podkreślił minister Robert Telus w Zegartowicach.

Prace komisji

Minister poinformował, że komisje powołane przez wojewodę szacują już straty.

Natychmiast zarządziłem szacowanie szkód w tym regionie. Jesteśmy z rolnikami, nie pozostawimy ich samych sobie. Będziemy szukać rozwiązania i sposobów ich wsparcia w tej niekorzystnej dla nich sytuacji – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister Telus zaznaczył, że komisje szacujące straty pracują cały czas. Będą pracować także w weekend, aby jak najszybciej ocenić skalę zniszczeń.

Konkretne decyzje będzie można podjąć po zakończeniu szacowania strat – poinformował szef resortu rolnictwa.

Nisko oprocentowane kredyty

Minister Telus przypomniał, że sadownicy, którzy posiadają do 50 ha ziemi rolnej, mogą skorzystać z kredytu o oprocentowaniu 2 proc., do 100 tys. zł.

Zachęcam sadowników do skorzystania z tego kredytu. To pomoc dostępna już teraz– podkreślił szef resortu rolnictwa.

Rola ubezpieczeń

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że zgodnie z obowiązującą od kilku lat zasadą nieubezpieczeni sadownicy także otrzymają pomoc, ale ubezpieczeni otrzymają pomoc w pełnej wysokości, a nieubezpieczeni połowę kwoty.

Aby chronić się przed konsekwencjami takich kataklizmów, musimy przede wszystkim odbudować system ubezpieczeń i zachęcać sadowników do korzystania z nich. Ważne, żeby ubezpieczenia były powszechne – podkreślił szef resortu rolnictwa.

  • źródło: gov.pl
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dekalog dla sadownictwa

Ceny jabłek przemysłowych – 2 września 2023r.