w

Tajemnicza lista firm, które sprowadzają zboże z Ukrainy

Wheat grain over Ukrainian blue and yellow flag with copy space. Global and European food crisis. World wheat grain crisis after russian invasion of Ukraine

Od kilku dni w mediach społecznościowych krąży lista 500 polskich firm, które kupują zboże z Ukrainy. Nie wiadomo jednak, kto jest jej autorem. Niemniej, minister rolnictwa Czesław Siekierski w rozmowie z Onetem przyznał, że „duża część danych, jak tam są to prawda”.

W Europie trwają masowe protesty rolników, których głównym mianownikiem jest sprzeciw wobec wprowadzenia tzw. Zielonego Ładu w UE. Program jest nastawiony na lepszą ochronę środowiska, ale dla gospodarstw rolnych oznacza najprawdopodobniej większe koszty działalności.

Na wspomnianej liście wskazanych jest 500 firm, które miałyby kupować zboże z Ukrainy. Przy każdej pozycji podano wartość transakcji, ale nie ma danych, o jaki okres chodzi. Nie ma też podanego autora, podpisu czy pieczęci.

Onet o listę spytał ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego (PSL). – Znam tę listę, nie jest ona może w całości prawdziwa, ale duża część danych, jakie tam są to prawda – powiedział szef resortu.

Nie chcieliśmy tego wcześniej komentować, bo część tych danych to są tajemnice tych przedsiębiorstw, które dokonywały tych zakupów. Chciałbym też zaznaczyć, że to nie są zestawienia pokazujące import zboża do Polski, który dokonał się w ostatnich dniach. Dziś mamy na import zboża z Ukrainy embargo. Dlatego to są zakupy z czasu, gdy taki zakaz nie obowiązywał. Dlatego ciężko mówić, by którakolwiek z tych firm będących na liście, złamała prawo. Owszem, ich działania mogły być biznesowo nieetyczne, i tak też to oceniam, ale nic ponad to – dodał minister rolnictwa.

Niżej zamieszczamy listę podmiotów udostępnioną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które w okresie od 24 lutego 2022 roku do 15 kwietnia 2023 roku importowały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zboże z terytorium Ukrainy. Lista jest składową danych otrzymanych z inspekcji podległych Ministrowi: Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Sprostowanie 1

Na jednej z przekazanych list widniała firma INT Dariusz Kotara, która zgodnie z informacją przekazaną przez Inspekcję Weterynaryjną w dniu 29.11.2023 r. nie importowała zboża, lecz importowała materiały paszowe pochodzenia roślinnego.

Sprostowanie – Firma INT Dariusz Kotara nie powinna znaleźć się na opublikowanej liście, gdyż nie importowała zboża z terytorium Ukrainy.

Sprostowanie 2

Na jednej z przekazanych list widniała firma Agristock Sp. z o. o., Wola Rogozińska 5, 95-001 Biała, Poland, która zgodnie z informacją przekazaną przez Inspekcję Weterynaryjną w dniu 18.12.2023 r. nie importowała zboża, lecz importowała materiały paszowe pochodzenia roślinnego tj. olej sojowy nierafinowany, śrutę sojową poekstrakcyjną, łuskę sojową granulowaną.

Sprostowanie – Firma Agristock Sp. z o. o., Wola Rogozińska 5, 95-001 Biała, Poland, nie powinna znaleźć się na opublikowanej liście, gdyż nie importowała zboża z terytorium Ukrainy.

Sprostowanie 3

Na jednej z przekazanych list widniała firma ModernFeed Sp. z o. o., Magnuszewice 77, 49-156 Magnuszewice, Poland, która zgodnie z informacją przekazaną przez Inspekcję Weterynaryjną w dniu 27.12.2023 r. nie importowała zboża, lecz importowała materiały paszowe pochodzenia roślinnego tj. olej sojowy nierafinowany lub lucernę granulowaną oraz makuch sojowy.

Sprostowanie – Firma ModernFeed Sp. z o. o., Magnuszewice 77, 49-156 Magnuszewice, Poland, nie powinna znaleźć się na opublikowanej liście, gdyż nie importowała zboża z terytorium Ukrainy.

Sprostowanie 4

Na jednej z przekazanych list widniała firma M.W.M. Sp. z o. o., Dragany 24B, 23-145 Wysokie, Poland, która zgodnie z informacją przekazaną przez Inspekcję Weterynaryjną w dniu 27.12.2023 r. nie importowała zboża, lecz importowała materiały paszowe pochodzenia roślinnego tj. lucernę granulowaną oraz makuch sojowy.

Sprostowanie – Firma M.W.M. Sp. z o. o., Dragany 24B, 23-145 Wysokie, Poland, nie powinna znaleźć się na opublikowanej liście, gdyż nie importowała zboża z terytorium Ukrainy.

Sprostowanie 5

Na podstawie uzyskanych odpowiedzi zwrotnych od wszystkich trzech podległych Ministrowi Rolnictwa Inspekcji, należy stwierdzić, że firmy:

  • NIETEN Serwis Celny, Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sp. Komandytowa, Oddział Terenowy Korczowa (37-550 Radymno, PL),
  • Spółdzielnia Pracy Handlowo-Produkcyjna „Samopomoc Chłopska Pług” Mieszalnia Pasz (Towarowa 4, 36-100 Kolbuszowa, PL).

nie importowały zboża z Ukrainy, importowały jedynie materiały paszowe:

  • Makuch słonecznikowy
  • Miód pszczeli
  • Makuch sojowy
  • Olej sojowy nierafinowany
  • Drożdże suszone nieaktywne
  • Mieszanka paszowa pełnoporcjowa (makuch sojowy, olej sojowy, śruta słonecznikowa)

źródło: Onet.pl / money.pl / MRiRW

UDOSTĘPNIJ

Spadek rejestracji nowych ciągników

Jaka folia na tunel będzie najlepsza?