w

Sztuka dobrze produkować, ale dobrze sprzedać – to dopiero wyczyn

Na sezonowej liście lokalnych przebojów pierwsze miejsce zajmują czereśnie. Owoce żywią się słońcem i deszczem. To stąd letni czar czereśni. A jeśli sadownik nie waha się zainwestować jest i jakość, i plon.

Trudno zarobić kokosy

Sadownicy z Jenkowic specjalizują się w czereśniach i dążą do perfekcji. – Na pewno zmienił się areał, jest inne prowadzenie, są multiprzewodniki i nowe odmiany, obcopylne – wymienia zmiany Michał Podczaszyński z sadu w Jenkowicach. 10 lat temu po raz pierwszy sadownicy rozpięli folię nad czereśniami. – To była tylko konstrukcja przeciwdeszczowa, o ile pamiętam, potem konstrukcja przeciwgradowa i boki na szpaki. Jeszcze czeka kolejny hektar, ale ze względu na duże koszty odpuszczamy jeszcze ten rok, może w kolejnym – dodaje sadownik.

Sztuka dobrze produkować, ale dobrze sprzedać – to dopiero wyczyn. – W zeszłym roku już chciałem spróbować z handlem przydrożnym, ale w tym roku poszedłem w dwa stoiska, żeby spróbować. Na razie to początki są trudne, ale mi się wydaje, że jeżeli ludzie pójdą do owoców i zobaczą jaki to owoc smaczny i piękny poniekąd, to ludzie pójdą i wrócą, i będą jeszcze więcej wracać. Największym problemem jest czas, ludzi rozwieźć, samemu się nie da. Potrzebni są ludzie do zarządzania. Mam pomoc brata, ojca. Rozwożą ludzi, rozstawiają towar – dodaje Michał Podczaszyński.

Czereśnie – słodkie, soczyste, jędrne, świeżo rwane – i już nie tak drogie. – Start zawsze czereśnie zawsze rozpoczynały od wysokiej ceny, bo import kosztuje potężne pieniądze, ale to co teraz jest dołujące, po 5-6 zł. Trzeba się wycofać z tematu sadownictwa – mówi sadownik. Czas czereśni – zawsze intensywny i krótki, oby – owocny.

Źródło:

Fakty TVP3 Wrocław
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zbiór mechaniczny borówki kombajnem KOKAN 500L [ Air Berry Harvester ]

Ceny malin na rynkach hurtowych – 27 lipca 2022r.