w

Straty sięgają 80% tegorocznych plonów. Sadownicy są zrozpaczeni.

 Po ostatniej nawałnicy, której skutki najbardziej dotkliwie odczuli sadownicy z terenu gminy Łukowica, wczoraj po południu na Limanowszczyznę przyjechał wojewoda małopolski, Łukasz Kmita.

Spotkanie z wojewodą Łukaszem Kmitą odbyło się w miejscowości Owieczka, w sadzie Leszka Tobiasza. W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy – wicestarosta Agata Zięba, reprezentująca powiat limanowski oraz wójt gminy Łukowica, Bogdan Łuczkowski, a także przedstawiciele sadowników z poszczególnych sołectw w gminie Łukowica

– Straty są bardzo duże, szacuje się że jest to 70-80% tegorocznych plonów. Sadownicy są zrozpaczeni. Trzeba pamiętać, że rok temu tych samych sadowników spotkała klęska z powodu przymrozków mówi w rozmowie z nami wicestarosta Agata Zięba.

Jak dodaje, sadownicy „nie oczekują cudów”, ale liczą na pomoc. Choć ich sady są ubezpieczone, to kwoty uzyskiwane z polis nie zawsze rekompensują straty, które są bardzo duże.

Jutro w gminie Łukowica ma zostać powołana komisja, która ma zająć się szacowaniem strat. Następnie informacje mają zostać przekazane do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, na tej podstawie mają być podejmowane dalsze decyzje.

W rozmowie z sadownikami wojewoda Łukasz Kmita zaproponował, by wraz z władzami samorządowymi wspólnie zastanowili się nad wypracowaniem schematów, które mają uprościć procedury w razie powtórzenia się podobnych sytuacji w przyszłości.

źródło: https://limanowa.in/aktualnosci/sadownicy-licza-straty-siegaja-80-tegorocznych-plonow-wizyta-wojewody/54508

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bardzo złe informacje dla producentów czereśni!

Prognoza pogody na wtorek