w

Strajk rolników w Warszawie: Nie padły żadne konkrety. Marszałek zaproponował, że w Sejmie mogą powstać grupy robocze

W Sejmie odbyło się spotkanie marszałka izby Szymona Hołowni z przedstawicielami protestujących rolników. „Wszystkie sprawy, które są na stole, jeśli obie strony będą chciały, będą do załatwienia” – zadeklarował Hołownia. Rolnicy są jednak niezadowoleni ze spotkania.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przyjął przedstawicieli protestujących i odebrał od nich postulaty – poinformowali  członkowie delegacji, która udała się do Sejmu. Jak zaznaczyli, nie zawarto żadnego porozumienia.

Rolnicy przyszli na spotkanie z urną, która – jak mówili dziennikarzom – jest symbolem upadku polskiego rolnictwa.

Nie padły żadne konkrety. Marszałek zaproponował, że w Sejmie mogą powstać grupy robocze, by wypracować rozwiązania dla rolnictwa. Nic więcej, na razie protesty będą trwały, tak długo jak te postulaty nie będą realizowane – tak po spotkaniu z Szymonem Hołownią mówił Stefan Wójcik – przedstawiciel protestujących rolników.

Zwracając do uczestników protestu Wójcik mówił, że „nie ma żadnego porozumienia, są postulaty, teraz czekamy na ruch parlamentu i rządzących”. To co mogliśmy zrobić, zrobiliśmy. Nasz głos został usłyszany – dodał.

Rolnicy są też rozczarowani, że nie dojdzie do spotkania z premierem Donaldem Tuskiem, który jest w Czechach. Po wyjściu delegacji z Sejmu protestujący rolnicy ruszyli sprzed parlamentu w kierunku kancelarii premiera.

W ciągu kilku tygodni w Sejmie może zacząć pracę okrągły stół, przy którym zasiądą politycy, eksperci, rolnicy, przetwórcy i przedstawiciele rynku – zapowiedział marszałek Szymon Hołownia po spotkaniu z przedstawicielami protestujących rolników.

Jak zaznaczył – działalność okrągłego stołu byłaby obliczona na miesiące.

To nie ma być jakieś miejsce, w którym pobijemy sobie pianę, ale widzę to miejsce jako taki okrągły stół ciągłej rozmowy, o tym jak poukładać to trudne zagadnienie, którym jest produkcja żywności na odpowiednim poziomie, bezpiecznym dla konsumentów i opłacalnym dla rolników – mówił marszałek Sejmu.

źródło: https://www.rmf24.pl/polityka/news-bez-porozumienia-po-spotkaniu-rolnikow-z-marszalkiem-sejmu,nId,7357285#crp_state=1

UDOSTĘPNIJ

Sezon na bratki! Ile kosztują i kiedy sadzić?

KRUS: zmiany w okresie legalnego pobytu pomocnika rolnika z Ukrainy