w

Skuteczna ochrona w obliczu „Zielonego Ładu”  

foto: iscokphoto

Skuteczna ochrona w obliczu „Zielonego Ładu”  

Na wyzwania w ochronie roślin, w związku z wprowadzaną przez Unię Europejską strategią, muszą przygotować się wszyscy rolnicy, w tym także producenci owoców. Na pytania, jak tego dokonać       w praktyce i jakie są rozwiązania dla praktyki, odpowiadali prelegenci 62. Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych, która odbyła się 3 lutego 2022 r. w Skierniewicach. 

Konferencję patronatem honorowym objęli Pan Henryk Kowalczyk – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Pan Grzegorz Schreiber – Marszałek Województwa Łódzkiego. Część merytoryczną przygotowali pracownicy Instytutu Ogrodnictwa – PIB, którzy zajmują się tematami związanymi z szeroko pojętą ochroną roślin, w tym zwalczaniem chorób, szkodników, chwastów, wprowadzaniem alternatywnych metod ochrony w sadach i jagodnikach oraz aspektami związanymi z techniką ochrony. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały redakcje czasopism i portali internetowych, w tym takich tytułów, jak: Miesięcznik Praktycznego Sadownictwa SAD; Warzywa i Owoce Miękkie; Truskawka, Malina, Jagody; Sad Nowoczesny; sad24.pl; SadyOgrody.pl;       e-sadownictwo.pl. 

Konferencję otworzyła prof. dr hab. Dorota Konopacka, dyrektor Instytutu, zwracając uwagę na rolę kierowanej przez siebie jednostki w okresie wdrażania strategii „Zielony Ład” do praktyki sadowniczej. Podczas oficjalnego otwarcia konferencji głos zabrali także przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa         i Rozwoju Wsi: Pan Minister Krzysztof Ciecióra – Podsekretarz Stanu oraz Pan Krzysztof Smaczyński – Zastępca Dyrektora Departamentu Klimatu i Środowiska. Obydwaj Panowie zwrócili uwagę, że „Zielony Ład” wydaje się trudną ambicją Unii Europejskiej, ale dobrze przygotowana strategia powinna ułatwić rolnikom wprowadzenie zmian w gospodarstwach. Liczą na wsparcie w tym aspekcie naukowców,         w tym doświadczonych specjalistów z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach. 

Konferencja – ze względu na sytuację epidemiologiczną COVID-19 w kraju – odbyła się w trybie hybrydowym. Część uczestników mogła wysłuchać referatów i obejrzeć postery na miejscu, w Gmachu Głównym Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach. Pozostali uczestnicy korzystali z przekazu       na żywo na kanale YouTube. 

 

pastedGraphic.png

„Zielony Ład” to strategia rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej, którego głównym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. W ramach tego planu w maju 2020 r. UE przyjęła już strategię rolną „Od pola do stołu”. Do 2030 r. planowane są dalsze działania, które obejmą m.in. zwiększenie skali rolnictwa ekologicznego do 25% wszystkich upraw rolnych, zmniejszenie ilości wszystkich używanych środków ochrony roślin o połowę oraz ograniczenie stosowania nawozów sztucznych o 20%. Jak wyjaśniała prof. Joanna Puławska z Zakładu Ochrony Roślin, nie oznacza to jednak ograniczenia zużycia środków ochrony dla każdego sadownika w jego gospodarstwie o połowę, a raczej ograniczenia w skali całej UE. Cały proces zmian ma być ujęty w tzw. Dyrektywie pestycydowej, która już jest w opracowaniu. Sadownikom prelegentka radziła jednak przygotować się do zmian dotyczących przede wszystkim produkcji jak najbezpieczniejszej żywności. Wśród polecanych rozwiązań były: zakładanie sadów i plantacji ze zdrowego materiału roślinnego, prognozowanie występowania chorób i szkodników za pomocą dostępnych metod, dobór odmian tolerancyjnych lub odpornych oraz wykorzystanie na większa skalę środków biologicznych zawierających mikroorganizmy i wirusy. Pomocny może także być Internetowy system wspomagania decyzji w ochronie roślin – HortiOchrona – dostępny na stronie Hortiochrona.inhort.pl. 

Ciekawe rozwiązania wspomagające walkę z chwastami to na przykład ŻukBot opracowany przez Stowarzyszenie Robotyków SKALP, który rozpoznaje chwasty i odróżnia je od rośliny uprawianej na danym polu, co umożliwia precyzyjny zabieg herbicydami. Nowoczesnym rozwiązaniem w prognostyce pojawu szkodników są pułapki lepowe, z których obraz jest przekazywany do urządzenia mobilnego lub komputera. Sadownikom ułatwia to doprecyzowanie terminu wykonania zabiegu ochrony. 

  W innych referatach specjaliści przekazali szereg informacji dotyczących zmian w doborze środków ochrony roślin sadowniczych na bieżący rok. Zwrócili uwagę, że wiele substancji czynnych jest na liście „do wycofania” i mają być zastępowane innymi, mniej szkodliwymi dla człowieka i środowiska. Niestety zakaz stosowania substancji czynnych oznacza niekiedy brak możliwości prowadzenia ochrony roślin przed patogenami czy szkodnikami. Na ten problem uwagę zwracali dr Agata Broniarek-Niemiec oraz dr Sylwester Masny, specjaliści z zakresu fitopatologii, dr Małgorzata Sekrecka, kierownik Pracowni Entomologii oraz dr hab. Jerzy Lisek (prof. IO), specjalista w zakresie zwalczania chwastów.

Materiał prasowy Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Sadownicy grzmią, że jeśli nic się nie zmieni, to będzie ostatni rok ich funkcjonowania

„Zimowy” okres bezlistny to idealny czas do przeprowadzenia pierwszych lustracji ! [VIDEO]