w

Sezon na truskawki na pewno skończy się szybciej niż zakładano

Sezon truskawkowy dobiega końca szybciej niż się spodziewano!

Ceny truskawek na rynkach hurtowych wynoszą około 10 złotych za łubiankę, a na skupie 4,50 złotych za kilogram. Sezon truskawkowy w tym roku jest dziwny i bardzo szybki – mówią producenci.

Niektórzy producenci informują, że zbiory truskawek skończą się za około dwa tygodnie, a inni twierdzą, że potrwa to jeszcze trzy tygodnie. Niezależnie od tego, która wersja jest bliższa prawdy, jedno jest pewne: sezon na truskawki na pewno skończy się szybciej niż zakładano.

Przetwórnie owoców spodziewały się, że sezon potrwa dłużej i mają teraz problem z zakontraktowaniem wystarczającej ilości owoców. To może oznaczać, że w późniejszym okresie roku ceny truskawek przetworzonych, takich jak dżemy czy mrożonki, mogą wzrosnąć.

Dlaczego sezon truskawkowy jest tak krótki? Istnieje kilka powodów. Po pierwsze, pogoda w tym roku była kapryśna. Po drugie, w tym roku jest mniej plantacji truskawek niż w latach ubiegłych. Dzieje się tak dlatego, że niektórzy producenci zrezygnowali z uprawy truskawek ze względu na niskie ceny w ubiegłych latach.

Co dalej? Trudno powiedzieć, jak będą wyglądały ceny truskawek w kolejnych tygodniach. Wszystko zależy od tego, jak szybko skończą się zbiory i jaka będzie pogoda.

UDOSTĘPNIJ

Ciągnik sadowniczy strawiony przez ogień na gospodarstwie sadowniczym!

Rolnicy złożyli już 830 tys. wniosków o dopłaty!