w ,

Sadownicy zamiast Pellacolu stosują … ?! Sposób na sarny i zające?

Sadownicy nie mają możliwości zakupić produktów zawierających substancję czynną tiuram. Wobec powyższego produkty: Aplosar 80 WG, Pellacol PA, Pomarsol Forte 80 WG, Sadoplon 75 WP i Thiram Granuflo 80 WG są nie dostępne. Sadownicy mogli je legalnie zakupić tylko do 31 marca 2019 roku.

Duży problem pojawił się w przypadku produktu Pellacol, który był często stosowany przez sadowników do odstraszania ssaków roślinożernych np; saren czy zajęcy.

Zające i sarny  są dużym zagrożeniem dla drzew i krzewów, zwłaszcza zimą. Przy obfitych opadach śniegu karma w lesie staje się niedostępna, dlatego zwierzęta żerują w ogrodach, najczęściej ogryzając młode pędy i obdzierając korę drzew i krzewów owocowych.

Na forach sadownicy wymieniają się swoimi doświadczeniami, co można zastosować zamiast produktu Pellacol w sadzie, aby odstraszyć zwierzynę:

„Słonina nie ma nic lepszego i tańszego. Wystarczy dosłownie musnąć pień drzewka słoniną… W moim sadzie, moje zające w ten sposób odzwyczaiły się od zgryzienia drzewek. Teraz już nie smaruję słoniną, a one nie gryza. Pewnie się z tego będziecie śmiać ale tak jest.” – pisze na forum Pan Wojciech.

„Olej po frytkach. Tylko jest jedna wada, po posmarowaniu skóra robi się ciemna i podczas mroźnej zimy może uszkodzić korę.” – pisze na forum Pan Łukasz

„My słoniną albo smalcem smarujemy.” – dodaje Pani Lidia

„Smarowałam drzewka wiśni słoniną i zdało egzamin, wszystkie bbezuszkodzeń.” – pisze na forum Pani Anna

„Siatka na 3 lata spokój.” – Pan Adam dodaje na forum wpis

Jeden z sadowników pyta: „A co z rybim olejem?”.

 

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Włosi masowo karczują sady!

Sadownik okradziony przez swoich pracowników z Ukrainy!