w

Sadownicy w Limanowej mówili Ministrowi o trudnościach na rynku owoców

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk kontynuuje rozmowy bezpośrednie z rolnikami, tym razem w Małopolsce. Spotkania odbyły się w Nowym Targu i Limanowej. Jeszcze dziś (czwartek, 2 marca) w Tarnowie spotka się z rolnikami i mieszkańcami powiatu.

Plan Strategiczny dla WPR

Szef resortu rolnictwa przybliżył główne założenia Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zwrócił uwagę na nowe elementy, które znalazły się w obecnej perspektywie finansowej.

Nowością w Planie Strategicznym w porównaniu do poprzednich mechanizmów WPR są ekoschematy, czyli płatności związane ze środowiskiem – podkreślił wicepremier.

Szkolenia

O płatności w ramach ekoschematów trzeba występować oddzielnie, bo one nie należą się z automatu – zwracał uwagę szef resortu rolnictwa.

Podkreślając znaczenie dodatkowych płatności, wicepremier apelował o udział w szkoleniach organizowanych przez ośrodki doradztwa rolniczego.

Szkolenia rozpoczną się od przyszłego tygodnia i warto w nich uczestniczyć, aby potem skorzystać ze wszystkich możliwych szans, które dają ekoschematy – przekonywał wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa informował również o stosunkowo łatwych zasadach działania ekoschematów, np. o planie nawożenia z wapnowaniem, w ramach którego można otrzymać dopłatę w wysokości 300 zł/ha.

Sytuacja w rolnictwie

Wicepremier Henryk Kowalczyk krótko omówił również podejmowane przez rząd działania wspomagające rolników w najtrudniejszych momentach – dopłaty do nawozów, wsparcie producentów jabłek deserowych czy dopłaty do loch.

W ostatnim roku rolnictwo przeżywało wiele perturbacji i zawirowań, a ono potrzebuje stabilizacji. Staramy się kolejnymi krokami tę stabilizację budować– powiedział szef resortu rolnictwa.

Przewidywane zagrożenia

Wicepremier rozmawiał też o trudnościach na poszczególnych rynkach. Są one w znacznej mierze wynikiem wojny w Ukrainie. Ze względu na eksport produktów rolnych z tego kraju, na który Unia Europejska zgodziła się, znosząc cła, pojawiły się kłopoty na rynku zbóż.

Trudna zaczyna być sytuacja na światowym rynku mleka, na którym jest obserwowany spadek cen. W związku z dużymi zapasami rysują się zagrożenia na rynku owoców miękkich.

Specyfika południowej Małopolski

Hodowcy bydła i owiec z powiatu nowotarskiego zgłaszali też problemy wynikające ze specyfiki ich produkcji rolnej.

Rolnicy i sadownicy w Limanowej mówili o trudnościach na rynku owoców, w tym jabłek.

Poruszane były także kwestie zmian pokoleniowych w gospodarstwach, trudnych warunków pracy producentów rolnych w terenie górskim, wsparcia dla pszczelarstwa i edukacji młodzieży.

Rozwój wsi

Szef resortu rolnictwa podkreślił znaczenie rozwoju obszarów wiejskich.

Ostatnie trzy lata były znakomite, jeżeli chodzi o rozwój wsi – stwierdził wicepremier. Zwrócił uwagę, że na tereny wiejskie, do samorządów, trafiły rekordowo duże środki pozwalające m.in. na budowę dróg, wodociągów i kanalizacji.

Emerytury rolnicze

Wicepremier przypomniał również, że od dziś (1 marca) został zrównany sposób waloryzacji emerytur rolniczych z systemem ZUS-owskim.

Przypomnę ponadto, że już 15 czerwca ubiegłego roku weszły w życie zapisy pozwalające rolnikom na przechodzenie na emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa rolnego – dodał szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Nowy budynek szkoły rolniczej

Przy okazji wizyty w Nowym Targu wicepremier Kowalczyk odwiedził teren budowy nowego budynku Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego. Spotkał się także z przedstawicielami uczniów.

  • źródło: gov.pl

 

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

Nowa ekonomiczna seria X2 – McCormick z Stage V [VIDEO]

Zielona energia w gospodarstwie – nabór przedłużony do 15 marca