w ,

Sadownicy przewidują, że cena jabłek wiosna będzie znacząco wyższa

foto: istocskphoto
Co wspólnego mają ceny pomarańczy z cenami jabłek? Okazuje się, że coraz więcej. W tym roku ten związek może być wyjątkowo silny. Pomarańczy w obu amerykach, zebrano bardzo mało i już teraz, te dalekie rynki zaczynają poszukiwać soków jabłkowych z naszej części świata. Jak obecnie kształtują się ceny jabłek na Polskim rynku?
W wielu sadach praca jeszcze toczy się w najlepsze, w tym roku zebrane będzie niemal każde jabłko. W ubiegłym roku o tej porze spady były po 35 groszy, w tym można otrzymać o kilkadziesiąt groszy więcej. Cena osiągnęła już 83 grosze za kilogram.
Ta cena jest zwyżkowa, dlatego można jakieś gorsze jabłka i mniej chodliwe oddać do skupu i nie blokuje się rynku deserowych jabłek
– mówi jeden z sadowników.

Tu spady ładowane są na tzw. wannę i pojadą do przetwórni, jabłka deserowe natomiast ruszyły dalej do Niderlandów. Rynki zmieniły się ze wschodnich na zachodnie.

Warunki w tym roku w sadach były nietypowe, zdarzają się i mniej typowe owoce. Sadownicy przewidują, że cena jabłek wiosna będzie znacząco wyższa, z tego względu jest obecnie mniejsza podaż tych owoców na rynku, bo sadownicy liczą na wzrost. Pytanie tylko jak owoce będą się przechowywać ze względu na bardzo wysokie temperatury, gdy dojrzewały.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile trzeba zapłacić za kilogram jabłek na targowisku ?

Ceny jabłek przemysłowych w dół – 11 listopada