w ,

Ile trzeba zapłacić za kilogram jabłek na targowisku ?

Jak informuje poranny.pl jabłka podrożały nie tylko ze względu na mniejsze zbiory, ale i większe zainteresowanie naszymi owocami za granicą.

Cena za kilogram urosła na straganach, jednak procentowo najbardziej widoczna jest w skupach jabłek deserowych i przemysłowych.

Ile trzeba zapłacić za kilogram jabłek na targowisku ?

Na kujawsko-pomorskich targowiskach (notowania ośrodka doradztwa rolniczego) na początku listopada kilogram jabłek kosztuje najczęściej 4-5 zł, sporadycznie mniej albo więcej, nawet 6 zł, zwłaszcza w centrach dużych miast. Rok temu ceny jabłek zaczynały się do 2,50, a kończyły na 5 zł. W województwie łódzkim, na targowiskach Bełchatów i Błaszki jabłka sprzedaje się po ok. 3,50 zł/kg (6.11) odnotował Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

 

Na rynku hurtowym Bronisze 8 listopada 2023 r. cena za kilogram jabłek, zależnie od odmiany, zaczyna się od 1,86 zł do 3-4 zł. Rok temu ceny wynosiły od 1 zł do 2,33 zł za kilogram.

Kolejny ważny czynnik dla kształtowania cen na polskim rynku, to eksport. Ekonomiści wskazali, że koniec sezonu 2022/23 przyniósł przyspieszenie eksportu jabłek z Polski (wzrost w lipcu i sierpniu odpowiednio o 71 proc, r/r i 39 proc. r/r), co pozwoliło zamknąć cały sezon (liczony od września 2022 do sierpnia 2023) wzrostem o 2,6 proc. rok do roku.

Cena skupu jabłek 2023 urosła w porównaniu do tej sprzed roku

Różnica cenowa na straganach i w sklepach nie jest tak wyraźna, jak w przypadku skupów. Ceny skupu netto w zakładach przetwórczych i chłodniach, które zbiera Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, a udostępnia Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w okresie 23.10 – 03.11.2023 r. wynosiły za jabłka przemysłowe 0,75-0,80 zł, tydzień wcześniej 0,65-0,69, rok temu średnio 0,38 zł/kg

Ceny skupu warzyw i owoców w spółdzielniach ogrodniczych ujęte z ZSRIR na przełomie października i listopada 2023:

  • jabłka deserowe 1,60-2,90 zł/kg, rok temu 0,90-1,70 zł/kg
  • jabłka przemysłowe 0,75-0,78 zł/kg, tydzień temu 0,60-0,64 zł, rok temu 0,30-0,32 zł.

Na ceny jabłek do przetwórstwa oddziałuje sytuacja na rynku koncentratu soku jabłkowego -przypomina Departament Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego. – Notowania cen soku z Polski we wrześniu osiągnęły poziom najwyższy od stycznia 2018 i wspierane były nie tylko ograniczeniami w światowej podaży, ale także wysokimi (rekordowymi) cenami na rynku soku pomarańczowego.

Co z najbliższych miesiącach może wydarzyć się na rynku jabłek?
Analitycy uważają, że roczna dynamika cen jabłek może utrzymać się na dodatnim poziomie do końca sezonu, mimo negatywnego trendu w konsumpcji jabłek świeżych. Wskazują na to niższy poziom zbiorów w Polsce, który przełoży się z pewnością na spadek zapasów w ujęciu rocznym w kolejnych miesiącach. Ceny wspierać będzie zwiększony popyt w przetwórstwie, a także wzrosty cen pozostałych owoców, m.in. pomarańcz (spadek zbiorów w UE).

źródło: https://poranny.pl/

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cysterny z Ukrainy nadal są widywane pod zakładami przetwórczymi w Polsce. Jakim cudem?!

Sadownicy przewidują, że cena jabłek wiosna będzie znacząco wyższa