w ,

Sadownicy niewolnikami narzucanych cen za jabłka

– Wojna cenowa w branży już się zaczęła, bo ceny za jabłka z przerywki są już podyktowane przez przetwórnie. Następnym ruchem będzie dyktat cenowy za jabłka deserowe – grzmi Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Prezes Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wystosował pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktora Szmulewicza w którym apeluje o podjęcie interwencji i stosownych działań na rynku jabłek.

– W imieniu ZIRWŁ i na wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁ w Rawie Mazowieckiej i Skierniewicach proszę o podjęcie działań jeszcze przed sezonem zbioru jabłek, aby kolejny rok polscy sadownicy „nie byli niewolnikami” strategii cenowej przetwórni i kupujących jabłka deserowe – czytamy w piśmie.

– Ten rok jest wyjątkowo trudny dla sadowników z powodu wzrostu kosztów produkcji: paliwa, nawozów, środków ochrony roślin, prądu, kosztów pracownika, kredytów. Ponadto sadownicy rzadko rzetelnie liczą swój czas pracy i amortyzację kosztów związanych z zakupem ziemi, ciągników, maszyn czy budowy chłodni. Każda czynność która jest wykonywana przez sadownika w gospodarstwie to praca, a za każdą pracę powinno należeć się uczciwe wynagrodzenie. Niestety ten rok, to rok, gdzie trzeba umieć liczyć! – czytamy.

– Sezon skupu jabłek przemysłowych mamy jeszcze przed sobą, ale już teraz ceny zaproponowane przez podmioty skupowe nie są zadowalające. Stawki w powiecie rawskim i skierniewickim spadły do ok. 0,35 zł/kg. Spadkom tych cen nie towarzyszą żadne ekonomiczne powody. Sadownicy są przekonani, że teraz właśnie są świadkami spekulacji i zmowy cenowej.

– Wojna cenowa w branży już się zaczęła, bo ceny za jabłka z przerywki są już podyktowane przez przetwórnie. Następnym ruchem będzie dyktat cenowy za jabłka deserowe.

Apelujemy również do sadowników, aby po tak niskich cenach nie odstawiać jabłek do punktów skupu. Naszym zdaniem takie działanie wpłynie na podniesienie cen, gdyż zapotrzebowanie na koncentrat, a tym samym surowiec, jest bardzo duże

mgr Bronisław Węglewski

Prezes Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

Treść wniosku możecie przeczytać w naszym artykule:

Gra się rozpoczęła. Sadownicy niewolnikami narzucanych cen za jabłka?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

W sieci oferty na Red Jonaprince. Sadownicy oddadzą za darmo jabłka ?

Nie wszyscy sadownicy sprzedają jabłka poniżej kosztów produkcji ! Jak to zrobić !