w ,

Sadownicy i rolnicy przestali kupować nowe ciągniki! Najgorszy wynik rejestracji od 5 lat…

Najgorszy miesięczny wynik od 5 lat – wskazuje Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. W ten sposób komentuje dane dotyczące liczby rejestracji nowych ciągników w lutym 2024 r.

Odnotowano tylko 528 zarejestrowanych sztuk w drugim miesiącu tego roku. Luty to najgorszy miesiąc pod względem zarejestrowanych (a więc de facto zakupionych) nowych ciągników od analogicznego okresu w 2019 r., kiedy było ich 521″ – podaje Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR).

Izba podaje też, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy roku zarejestrowano w kraju 1224 nowe ciągniki, i jest to o 270 sztuk mniej niż w tym samym okresie 2023 r. To daje spadek o 18 proc.

Najpopularniejszymi markami zarejestrowanych nowych ciągników w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku okazały się New Holland (206 sztuk), Kubota (175) i John Deere (163).Na dalszych miejscach uplasowały się m.in. Deutz Fahr i Solis. W ciągu 2 pierwszych miesięcy tego roku, pod względem rejestracji nowych tego typu maszyn rolniczych, przodowały województwa mazowieckie, łódzkie i kujawsko-pomorskie.

Jest ewidentnie coraz gorzej” – komentuje Hubert Seliwiak, kierownik marketingu PIGMiUR. Jego zdaniem to efekt coraz większego pesymizmu i spowodowanej nim ostrożności, z jaką do ewentualnych inwestycji w nowy sprzęt rolniczy podchodzą jego potencjalni nabywcy.

Kłopoty, jakie przytrafiły się im od 2022 r., czyli np. faktyczny brak możliwości opłacalności sprzedaży płodów rolnych czy zapełnione wciąż magazyny ze zbożem to efekt nawarstwionego w ciągu ostatnich 2 lat negatywnego procesu, z jakim borykają się producenci rolni” – uważa Hubert Seliwiak.

źródło: businessinsider.com.pl

UDOSTĘPNIJ

KE wycofuje się z Zielonego ładu

Polskie gruszki podbijają świat!