W niektórych sadach właśnie rozpoczyna się zbiór Ligola. Jabłka Ligol to jedna z bardziej znanych odmian w kraju. Głównym rynkiem zbytu tej odmiany był również wchód, jak wiemy z kilku przyczyn ten rynek już jest zamknięty.
Mimo, że odmiana nie jest już tak perspektywiczna jak 15 lat temu, wielu sadowników wciąż ją posiada, a i niektórzy decydują się na jej posadzenie w związku z czerwonym sportem, czyli odmianą Ligol Red. W tym tygodniu jeden z sadowników powiedział naszemu portalowi, że z jego perspektywy lepiej kwotowo wychodzi się na Ligolu, niż na Szampionie, czy Glosterze.
W związku z rozpoczęciem zbiorów Ligola, skontaktowaliśmy się z kilkoma grupami procentów i firmami handlującymi jabłkiem, w celu poznania pierwszych ofert cenowych dla sadowników. Zadzwoniliśmy łącznie do 7 różnych grup i firm, aby móc przybliżyć aktualne ceny na rynku za jabłka Ligol.
W zależności od miejsca sprzedaży, parametry wielkościowe są różne. Niektóre grupy producentów lub firmy kupują jabłka Ligol w rozmiarze od 75 do 95mm, inne natomiast mają rozmiarówkę 70 mm+. Jedna z firm poinformowała nas, że nie ma żadnych wymagań wielkościowych.
Pierwsze oferty za Ligola są dość rozbieżne, ponieważ najwyższa stawka jaką, w dniu 3 października usłyszeliśmy wynosiła 1,50 złotych za kilogram, a najniższa 1,30 złotych za kilogram. Pozostałe firmy i grupy za jabłka odmiany Ligol przeważnie podawały kwoty rzędu 1,40 złotych za kilogram.
Jabłka poniżej rozmiaru 70mm+ sadownicy mogą sprzedać w grupach producentów w cenie od 0,90 do 1,00 złotych za kilogram.