w ,

Są pierwsze ceny skupu malin

Stowarzyszenie „Nasze owoce Serbia” zrzeszające producentów i przetwórców malin zorganizowało 6 lutego 2024 roku spotkanie w Aril, aby omówić sytuację na rynku i ocenić perspektywy cenowe malin w nowym sezonie.

Pomimo gwałtownego spadku przychodów z eksportu o 42% w ciągu dwóch ostatnich sezonów, przedstawiciele branży z optymizmem patrzą na nowy sezon. Uważają, że istnieją podstawy, aby spodziewać się wzrostu cen malin w nadchodzących miesiącach.

Według uczestników serbskiego rynku malin, cena mrożonych malin osiągnęła już 2,2 dolara za kg (8,82 zł/kg), co oznacza znaczny wzrost od początku 2024 roku. Aktualnie popyt na maliny wyraźnie się ożywił, a plantatorzy liczą, że jeszcze przed sezonem ceny mogą dość znacząco wzrosnąć.

Szacuje się, że cena skupu świeżych malin może osiągnąć 350 dinarów serbskich czyli 12,91 zł/kg. Przy tej cenie świeżych malin, mrożone maliny będą musiały być sprzedawane na rynku światowym za nie mniej niż 4,0–4,2 dolara amerykańskiego za kg, czyli od 16,04 do 16,85 zł/kg.

Nadprodukcja malin na Ukrainie może negatywnie wpłynąć na ceny na światowym rynku.

Szef ukraińskiego stowarzyszenia branżowego UPOA Taras Bashtannik jest mniej optymistyczny co do perspektyw wzrostu cen na światowym rynku mrożonych malin. Uważa, że w nowym sezonie na Ukrainie utrzyma się nadprodukcja malin i niskie ceny. „Jeśli Ukraina w dalszym ciągu będzie sprzedawać mrożone maliny po niskiej cenie, to nie możemy spodziewać się wzrostu cen w Europie, zwłaszcza do tak wysokiego poziomu, jak oczekiwano w Serbii” – dodaje east-fruit.com.

Podsumowując, serbscy plantatorzy malin liczą na wzrost cen w nowym sezonie. Optymizm ten opierają na ożywionym popycie i spadku produkcji w Serbii. Jednakże, sytuacja na Ukrainie, gdzie utrzymuje się nadprodukcja malin, może negatywnie wpłynąć na ceny na światowym rynku.

UDOSTĘPNIJ

Przeszczepianie odmiany na stary pień – plusy i minusy

Środki ochrony roślin zawierające klofentezynę nie będą mogły być stosowane w sadach!