w ,

Rusza sezon na truskawki! Jakie ceny będą na skupie? Kiedy rusza skup?

Rusza sezon na truskawki! Jakie ceny mogą nas spotkać na skupie? W branży pojawiła się informacja, że za około tydzień (po 22 maja), ma ruszyć skup truskawek w Polsce.

Jakie ceny mogą obowiązywać na skupie?

Według ekspertów, ceny truskawek w tym roku mogą być nieco wyższe niż w roku ubiegłym. Wpływ na to ma kilka czynników, m.in.:

  • Wyższe koszty produkcji: Rolnicy ponoszą wyższe koszty nawozów, środków ochrony roślin, paliwa i robocizny,co może przełożyć się na wyższe ceny owoców.
  • Mniejsza podaż: Wiosenne przymrozki w niektórych regionach kraju mogły negatywnie wpłynąć na plony truskawek.
  • Duży popyt: Truskawki są jednymi z najpopularniejszych owoców w Polsce, a popyt na nie zwykle jest wysoki,szczególnie w sezonie.

Analitycy rynku przewidują, że pierwsze ceny na skupie truskawek w 2024 roku mogą kształtować się w granicach:

  • 2,50 – 3,50 zł/kg za truskawki z szypułką
  • 3,50 – 4,50 zł/kg za truskawki bez szypułki

Należy jednak pamiętać, że ceny te są jedynie orientacyjne (są to kwoty podane nieoficjalnie naszej redakcji)  i mogą się różnić w zależności od regionu, jakości owoców i popytu na danym skupie.

Co dalej z cenami truskawek?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jak ceny truskawek będą się kształtować w dalszej części sezonu. Będą one zależeć od wielu czynników, takich jak pogoda, dostępność owoców na rynku oraz popyt ze strony konsumentów.

PRZYPOMINAMY PIERWSZE CENY W LATACH UBIEGŁYCH

Ceny truskawki na skupie 2023

Pierwsze stawki w 2023 roku za truskawki wynosiły z szypułką 2 zł/kg oraz truskawki bez szypułki 3 zł/kg.

Ceny truskawki na skupie w 2022

Pierwsze stawki w 2022 roku za truskawki wynosiły 3,00 zł za kilogram owoców z szypułką oraz 4,50 zł za kilogram owoców bez szypułki z przeznaczeniem na mrożenie. 

Ceny truskawki na skupie w 2021

W zagłębiu truskawkowym na Targowisku Gminnym w Nowym Przybojewie skup truskawek przemysłowych rozpoczął się w dniu 5-go czerwca 2021. Cena startowa wynosiła wtedy 1,70 zł/kg. Kilka dni później pośrednicy w powiecie Grójeckim za truskawki otrzymywali od 2 do 2,10 zł/kg za owoc do tłoczenia. Od 2,20 do 2,30 zł/kg uzyskiwało się za owoce z szypułką z przeznaczeniem na mrożenie.

Ceny truskawki na skupie w 2020

Stawki 16 czerwca 2020 roku (dokładnie tydzień po uruchomieniu skupów) w zależności od miejsca, wynosiły od 2,00 zł do 2,50 zł/kg za truskawki z szypułką, 3,20 zł do 3,80 zł/kg truskawki bez szypułki, a 4,50 zł/kg kosztowały truskawki na eksport.

UDOSTĘPNIJ

Porzeczki, czereśnie i śliwy – straty sięgają 100%

Czereśnie premium. Owoce o kalibrze +32 gotowe do sprzedaży w tackach.