w ,

MRiRW: rusza jesienna kampania sprzedaży ubezpieczeń rolnych

Umowy ws. ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich od strat spowodowanych klęskami żywiołowymi z dopłatą z budżetu państwa rolnicy mogą zawierać z siedmioma towarzystwami – podał resort rolnictwa. Rusza jesienna kampania sprzedaży ubezpieczeń rolnych.

Jak podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w komunikacie, kwota dopłat do składek ubezpieczeniowych przeznaczona na rok 2021 została zwiększona w budżecie Państwa do 900 mln zł. „Wszyscy chętni rolnicy będą mogli się ubezpieczyć” – zaznaczył resort. Początkowo na ten cel było 400 mln zł.

Jesienna kampania sprzedaży ubezpieczeń rolnych

Umowy ubezpieczenia z dopłatami z budżetu państwa można zawrzeć z siedmioma zakładami ubezpieczeń: Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń, GENERALI Towarzystwem Ubezpieczeń, POCZTOWYM Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych, INTERRISK Towarzystwem Ubezpieczeń, Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, VH Oddział w Polsce, TUZ Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych.

Dopłaty do składek ubezpieczeniowych z budżetu wynoszą do 65 proc. wysokości składki.

Rolnik może ubezpieczyć uprawy: zboża, kukurydzę, rzepak, rzepik, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawki, ziemniaki, buraki cukrowe, rośliny strączkowe od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne. Można też ubezpieczyć zwierzęta: bydło, konie, owce, kozy, drób, świnie – od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa w drodze rozporządzenia maksymalne sumy ubezpieczenia na każdy rok, ale producent rolny może zawrzeć umowę ubezpieczenia na sumy niższe niż określone w rozporządzeniu. W takiej sytuacji składka z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia będzie odpowiednio niższa – przypomina resort rolnictwa.

źródło: PAP / GOV

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

We wrześniu wzrosło spożycie jabłek!

Jest coraz ciężej w branży sadowniczej…