w

Rozpoczyna się odwilż

foto: istockphoto

Sprawdźmy, kiedy dokładnie pokrywa śnieżna zniknie w poszczególnych miejscowościach.

Rozpoczyna się odwilż, a wraz z nią ocieplenie i roztopy. Tymczasem w większości regionów kraju wciąż mamy sporo śniegu, szczególnie na południu i wschodzie, gdzie biała kołderka ma nawet ponad 10 centymetrów.

W Kielcach i Suwałkach leży 12 cm śniegu, w Krakowie 13 cm, w Lublinie 17 cm, a w Zamościu nawet 18 cm. Na terenach górzystych mamy od 25 cm w Bielsku-Białej przez 28 cm w Zakopanem do 97 cm w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach i na Śnieżce w Karkonoszach.

Najmniej śniegu jest w województwach zachodnich i tam też najszybciej się on roztapia, bo temperatura jest najwyższa i pada najwięcej deszczu. W tym regionie spodziewamy się, że śnieg roztopi się najwcześniej, bo w znacznej mierze już w poniedziałek, najpóźniej we wtorek.

Do wtorku lub środy śnieg zniknie także z regionów centralnych i częściowo południowych. Na wyżej położonych obszarach południa, a także na wschodzie i północy śnieg utrzyma się najdłużej, nawet przez cały tydzień.

W drugiej połowie tygodnia, za sprawą krótkiego ochłodzenia, może go jeszcze przybyć, ale na krótko. Ostatecznie roztopi się za tydzień w poniedziałek. Deszcze i rosnąca temperatura sprawią, że roztopy mogą miejscami przebiegać gwałtownie i powodować podtopienia.

Źródło: TwojaPogoda.pl

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomoc dla producentów malin: 1250 zł/ ha

Nowa stawka na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku.