w

Rolnik jest przedsiębiorcą czy nie jest? KRIR interweniuje do Premiera Morawieckiego

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych popierając wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej wystąpił 29 lipca 2020 r. do Premiera Mateusza Morawieckiego o rozważenie możliwości uregulowania definicji gospodarstwa rolnego w zakresie działalności gospodarczej.

Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców (Dz.U z 2019 r. poz. 1292, 1495 z 2020 r. poz. 424) przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawną posiadająca zdolność do prowadzenia we własnym imieniu działalności gospodarczej. Niemniej jednak podkreślenia wymaga fakt, że dla rolników istotny jest art. 6 ust. 1 ww. ustawy, który stanowi, że jej. przepisów nie stosuje się m.in. do: „działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego”

Tak więc działalność prowadzona przez rolnika w wyżej określonym zakresie nie podlega wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG), a rolnik ją wykonujący nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu tej ustawy.

Niemniej jednak w sytuacji kiedy rolnik składa wniosek na dofinansowanie zadań realizowanych w ramach Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie, musi wypełnić załącznik H4, w którym stwierdza się, że prowadzi działalność gospodarczą i podaje kod PKD. Rolnicy, którzy nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej nie chcą podpisywać się pod taką klauzulą, i niestety wniosek taki uznawany jest za niekompletny i nie może być rozpatrzony.

Zdaniem Zarządu KRIR należy wprowadzić jednoznaczną definicję gospodarstwa rolnego w zakresie działalności gospodarczej, gdyż ułatwi to, w przypadku wielu istniejących programów pomocowych, uzyskanie pomocy finansowej producentom rolnym.

źródło: krir.pl

UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Rolnik, kiedyś określany jako indywidualny nie jest przedsiębiorcą, a gospodarstwo rolne nie jest przedsiębiorstwem – wszystkie te zagadnienia definiuje kodeks cywilny. Funkcjonują podobnie, ale tylko podobnie, co nie czyni z nich jedności. Osoba fizyczna może zostać przedsiębiorcą, musi jeśli spełnia warunki, np. zajmuje się przetwórstwem przemysłowym, wtedy podlega wpisowi do CEDG. Może wnieść aportem swoje składniki do działalności gospodarczej pozarolniczej, czyli do przedsiębiorstwa. I tu dochodzimy do sedna sprawy. Działalność, którą prowadzi osoba można podzielić na rolniczą i pozarolniczą działalność gospodarczą. Z tego powodu osoba-rolnik, który posiada grunty rolne, produkuje płody i je sprzedaje nie płaci podatku dochodowego od dochodu, a podatek rolny, zależny co do wysokości, np. od klasy posiadanej ziemi. Oddzielną kwestią jest opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, tzw. VAT-em sprzedaży wyprodukowanych i nieprzerobionych przemysłowo produktów. W ustawie o podatku VAT jest mowa o tym, że rolnik, tzw. ryczałtowy prowadzi działalność gospodarczą (bez podziału na rolniczą i pozarolniczą) i jest z automatu, na podstawie tej ustawy zwolniony z płacenia podatku VAT od sprzedaży swoich płodów rolnych. Oczywiście może z tego zwolnienia zrezygnować. Ta ustawa jednak wyraźnie podaje, że na tym „polu”, czyli obszarze działalności rolnik prowadzi działalność gospodarczą. Taki rodzaj działalności, a nie podaje, że jest on przedsiębiorcą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spółka Eskimos – postępowanie sankcyjne w Sądzie Rejonowym

IPSAD: Nie stosujmy abamektyny w sadach jabłoniowych!!!