w

Rok do roku jest inny. Zbiory: 2017, 2018 a teraz 2019…

Zbiory owoców z drzew w sadach ocenione w 2018 r. na rekordowym poziomie wyniosły 4,5 mln t i były o blisko 70% wyższe od bardzo niskiej produkcji z roku poprzedniego.

Wegetacja drzew owocowych prze- biegała na ogół w sprzyjających warunkach przy braku wiosennych przymrozków i strat zimowych oraz obfitym kwitnieniu i dobrym zawiązywaniu owoców. Na bardzo wysokie plonowanie wpłynęło również wejście w okres pełnego owocowania nowych, bardziej plennych plantacji oraz wzmożona aktywnośćfizjologiczna wielu roślin sadowniczych w bieżącym sezonie po bardzo słabym owocowaniu w poprzednimroku. Niedobory wilgoci w glebie nie spowodowały znaczących strat w owocowaniu drzew.

Bardzo duża podaż owoców wpłynęła jednak na spadek ich cen na rynku krajowym. Ponadto wystąpiły problemy z ich zbytem czy przechowywaniem, a także z niedoborem pracowników podczas zbiorów. Z uwagi na występujące trudności nie wszystkie owoce zostały zebrane. Zbiory z sadów jabłoniowych zostały ocenione na ok. 4 mln t (o ok. 64% więcej od bardzo niskiej produkcji w 2017 r.), z sadów gruszowych na ponad 90 tys. t (o ok. 65% więcej), śliwek w sadach na ok. 121 tys. t i wiśni na ok. 200 tys. t (blisko trzy razy więcej). Zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew łącznie (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) wyniosły około 22 tys. t (o ponad dwa razy więcej od bardzo słabej produkcji w 2017 r.).

Przy znacznie większej podaży ceny skupu podstawowych gatunków owoców z drzew były wyraźnie niższe. odnotowano spadek cen: jabłek (62 zł/dt) – o ok. 60%, śliwek (84 zł/dt) – o ok. 65% oraz wiśni (107 zł/dt) – o ok. 73 %, czereśni (439 zł/dt) – o ok. 56% i gruszek (195 zł/dt) – o ok. 25%.

Zbiory owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych wyniosły niespełna 0,6 mln t,tj. ok. 17% więcej od zbiorów roku poprzedniego. Podobnie jak w przypadku drzew owocowych, zano- towano bardzo dobre plonowanie większości gatunków krzewów owocowych i plantacji jagodowych.Z powodu niskiej opłacalności na którą wpłynęły m.in. niskie ceny skupu oraz niedobór pracowników sezo- nowych, część owoców również nie została zebrana. Zbiory wszystkich podstawowych gatunków owocówz krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych były wyższe niż w 2017 roku.

Ceny skupu większości gatunków owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w większości przypadków były znacząco niższe niż przed rokiem.

W sierpniu podczas konferencji Prognosfruit przedstawiane są prognozy zbiorów jabłek i gruszek w Europie. Organizację współpracujące z WAPA przesyłają krajowe prognozy zbiorów, także dla poszczególnych odmian. Już 8 sierpnia dowiemy się jakie są planowane zbiory w roku 2019.

W 2018 r. w warunkach wysokiej podaży, polski eksport owoców świeżych i ich przetworów był warto- ściowo o 4,1% większy niż przed rokiem, a przychody z eksportu wyniosły 1941,9 mln EUR. Największy wpływ na wyniki eksportu miał wzrost wartości sprzedanych soków z jabłek (o 30,1% do 383,7 mln EUR) dzięki wzrostowi cen transakcyjnych oraz wolumenu eksportu soków (o 13,7% do 415,8 tys. ton). Eksport świeżych owoców był mniejszy o 17,3% i wyniósł 1068,4 tys. t, przy czym decydujący był spadek eksportu jabłek o 23,4% do 794,3 tys. t, który wartościowo był mniejszy o 3,9% i wyniósł 600,3 mln EUR. Głównymi odbiorcami (ok. 80% udziału w ogólnym eksporcie) nadal były Niemcy, Holandia i Wielka Brytania, krajeWNP (o ok. 11% udziału) i pozostałe kraje (o ok. 9% udziału), wśród których najwięcej kupiły: USA, Norwegia,Egipt, Serbia i Jordania.

W 2018 r. wzrost krajowych zbiorów owoców z drzew wpłynął na ograniczenie ich przywozu z innych krajów. Import owoców świeżych był o 7,7% mniejszy i wyniósł 1608,6 tys. t, ale w wyniku wyższych cen transakcyjnych jego wartość pozostała na poziomie zbliżonym do notowanego przed rokiem (większao 0,2%) i wyniosła 1543,0 mln EUR. Import zagęszczonego soku jabłkowego, po wysokim wzroście krajowejprodukcji w drugiej połowie 2018 r. był w skali roku o 6,0% mniejszy i wynosił 174,7 tys. ton. Głównymdostawcą zagęszczonego soku do Polski jest Ukraina. Łączna wartość importu z krajów UE-15 utrzymała się na poziomie 1132,9 mln EUR, a głównymi dostawcami były: Hiszpania, Niemcy i Włochy. Wartość przywozu z krajów WNP była mniejsza o ok. 26% (94,4 mln EUR). Wśród pozostałych znaczących dostawców owocówbyły: Ekwador, Turcja, Kostaryka i Kolumbia.3

źródło: GUS

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Projekt z cenami minimalnymi może trafić do kosza… czemu?

Wyłudzenia pieniędzy wśród rolników na pracowników państwowych!