w

Robert Telus: Jestem jednym z Was – rolnikiem i związkowcem.

Zgodnie z zapowiedzią minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus wraz z sekretarzem stanu Rafałem Romanowskim przebywają dziś w Szczecinie. Szef resortu rolnictwa zadeklarował wzięcie pełnej odpowiedzialności za zmierzenie się z obecnymi problemami w rolnictwie. Zaznaczył, że aby się z nimi uporać, potrzebne są mu współpraca i wsparcie rolników, o które zaapelował.

Rozmowy ze strajkującymi rolnikami w zielonym miasteczku

– Jestem jednym z Was – rolnikiem i związkowcem. Nie zamierzam rezygnować z członkostwa w rolniczej „Solidarności”, bo jest to dla mnie zaszczyt. Związkowcy są moimi kolegami. Doskonale więc rozumiem problemy rolników – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, zwracając się do protestujących.

Szef resortu rolnictwa zadeklarował wzięcie pełnej odpowiedzialności za zmierzenie się z obecnymi problemami w rolnictwie. Dodał, że aby się z nimi uporać, potrzebne są mu współpraca i wsparcie rolników, o które zaapelował.

Minister Telus przy okazji przypomniał po raz kolejny raz o słowach premiera Mateusza Morawieckiego mówiące o tym, że nie ma silnej gospodarki bez silnego rolnictwa.

Minister zapowiedział, że w celu ustalenia szczegółów planowanych działań będzie spotykał się w mniejszych grupach roboczych.

Kontrole żywności

– Rozmawiałem z Ministrem Zdrowia i ustaliłem, że cała wpływająca do Polski z Ukrainy żywność będzie kontrolowana na granicy. Kolejki są mniej ważne niż bezpieczeństwo żywnościowe i zdrowie Polaków – powiedział szef resortu rolnictwa.

Cło na produkty z Ukrainy

Minister Robert Telus poinformował, że jutro spotyka się online z ministrami ds. rolnictwa z pozostałych państw graniczących z Ukrainą (Czech, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i Węgier).

– Będziemy wspólnie występować do Komisji Europejskiej w sprawie przywrócenia cła na towary rolno-spożywcze z Ukrainy. Mam nadzieję, że Unia Europejska zrozumie, że kosztami wojny i pomocy Ukrainie powinny być obciążone równomiernie wszystkie państwa członkowskie, a nie tylko, jak obecnie, te przygraniczne – powiedział minister.

Ceny nawozów

Minister Telus przypomniał, że ceny nawozów, których powodem są wysokie ceny gazu, to jeden z aspektów prowadzonej przez Rosję wojny – wojny ekonomicznej i gospodarczej, którą oprócz działań militarnych prowadzi Putin.

Negocjacje w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie

W siedzibie Rektoratu odbyły się rozmowy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa z przedstawicielami strajkujących rolników.

Szef resortu rolnictwa stwierdził, że strona protestująca zachowuje się bardzo merytorycznie w sprawie zgłoszonych 12 postulatów.

– Strona związkowa zaproponowała, że dziś przekazują nam postulaty, abyśmy wspólnie mogli popracować w grupach roboczych. To jest bardzo ważne, żeby nie działać na szybko, tylko pracować wspólnie w grupach roboczych. To jest bardzo profesjonalne podejście do sprawy – podkreślił minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa podziękował za takie podejście i zadeklarował wspólną pracę i negocjacje, aby dojść do porozumienia.

– Będziemy negocjować, pracować wspólnie, abyśmy się za tydzień, półtora spotkali i ogłosili, że udało nam się wypracować wspólnie te punkty i podpisać porozumienie – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Minister wyraził nadzieję, że obie strony dojdą do porozumienia, zwłaszcza że podejście strony protestującej jest bardzo merytoryczne.

– Trzymam pana ministra za słowo, że dogramy to raz, a porządnie i będzie dobrze w rolnictwie. Życzę panu tego z całego serca – stwierdził przedstawiciel protestujących Stanisław Barna.

Rozmowy w KOWR

Kolejny etap dzisiejszych rozmów ministra Roberta Telusa z protestującymi miał miejsce w siedzibie szczecińskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Rozmowy dotyczyły kwestii dzierżaw i zagospodarowania ziemi rolnej.

W trakcie rozmów w szczecińskim oddziale KOWR minister rolnictwa i rozwoju wsi podjął decyzję dotyczącą metod stosowanych przy przedłużaniu umów.

– Cofamy zarządzenie nr 74 i wracamy do zarządzenia nr 105, które jest bardziej przyjazne dla rolników, dla dzierżawców. Od jutra powinno obowiązywać nowe-stare rozporządzenie – zapowiedział szef resortu rolnictwa po zakończeniu rozmów w KOWR.

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Wciąż dużo, ale mniej niż w ostatnich dwóch latach. Zapasy jabłek kurczą się …

Sprzedaż ziemi cudzoziemcom