w

Rekord zimna z 1929 roku. Będzie podobnie? -30 stopni C?

Pogoda w najbliższych dniach to prawdziwy rollercoster. Tylko przez chwilę mieszkańcy wielu regionów Polski odpoczną od intensywnych opadów śniegu. W drugiej połowie tygodnia śnieżyce powrócą. Wraz z nimi mroźne, arktyczne powietrze. Temperatura w nocy na krańcach wschodnich może spać do -30 stopni Celsjusza. Na koniec lutego znowu trzeba się spodziewać zmiany w pogodzie.

– Prognozy długoterminowe do końca lutego mówią, że wiosna na razie nie przyjdzie – zdradza Grzegorz Walijewski z IMGW.

– Będziemy mieli szczęście, jeśli temperatury spadną tylko do -30 stopni C. Tak naprawdę ochłodzenie niesie sobą potencjał spadków temperatur do – 40 st. C. Takie mrozy mogą wystąpić na polsko-czeskim pograniczu regionie Cieszyna oraz Żywca, a także w Niemczech – mówi Wirtualnej Polsce Marek Kuczera, meteorolog i fizyk atmosfery z Uniwersytetu Karola w Pradze.

Rekord zimna z 1929 roku. Będzie podobnie?

Marek Kuczera odkreśla, że sięgnął do archiwów meteorologicznych. Wzorzec układów pogodowych po 15 lutego prawdopodobnie będzie taki sam jak w 1929 roku. Wtedy 11 lutego w Żywcu i Olkuszu oraz miejscowości Sianki w Bieszczadach odnotowano – 40 stopni C. To oficjalne polskie rekordy zimna, opublikowane w kronikach IMGW z 1963 roku.

Ostatni raz mrozy wynoszące -30 stopni C odnotowano w Polsce w 2012 (-32.2), a wcześniej w 2010 (-31.4°C), 2006 (-34.3°C) i 2003 (-31.8°C) – podają autorzy bloga Meteoprognoza.pl. Fala chłodu nie przeczy jednak globalnemu ociepleniu – przekonują naukowcy.

źródło: wp.pl

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co ze szkodami łowieckimi podczas wyłaniania dzierżawców obwodów łowieckich?

Zwiększenie środków finansowych na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych?