w

Przemyt z Ukrainy do Polski środków ochrony roślin!

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt 80 litrów/kg środków ochrony roślin podczas kontroli 2 pojazdów na przejściu granicznym w Medyce.

60 litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia usiłował przemycić do Polski 30- letni ob. Ukrainy.  Chemikalia przewoził w bagażniku, w trzech 20 litrowych kanistrach. Kierowca nie zgłosił towaru do kontroli. Nie okazał też wymaganych prawem dokumentów niezbędnych do legalnego przewozu środków przez granicę.

Kolejne 15 litrów i 5 kg środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia wykrytych zostało podczas kontroli wjeżdżającego do Polski autokaru. Funkcjonariusze KAS z Medyki znaleźli ten towar w luku bagażowym pojazdu. Również w tym przypadku kierowca nie zgłosił towaru do kontroli i nie okazał  wymaganego zezwolenia.

W obydwu przypadkach dalsze postępowanie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.

Kupując podróbki, tracisz wiele razy! To hasło tegorocznej kampanii edukacyjnej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przeciwko nielegalnym, w tym podrobionym środkom ochrony roślin. Początek roku kiedy rozpoczyna się sezon zakupów środków ochrony roślin, to czas wzmożonej aktywności przestępców liczących na szybki zysk (kuszące oferty internetowe czy obwoźna sprzedaż po wyjątkowo niskich cenach).  Partnerzy akcji przypominają, że są to niezarejestrowane kanały sprzedaży. Podobnie nielegalne jest sprowadzanie środków ochrony roślin zza granicy bez zezwolenia albo pozwolenia ministra rolnictwa.

Oryginalne produkty można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez WIORIN, a opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim.
Pozorna oszczędność w postaci zakupu tańszego produktu niewiadomego pochodzenia, może oznaczać poważne koszty tj. utratę plonu, dotacji unijnych a także skażenie środowiska.

W 2020 r. funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu 200 kg/litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia. Z raportu Unii Europejskiej wynika, że aż co siódmy środek ochrony roślin w Europie może być podrobiony.

źródło i fot.: podkarpackie.kas.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Wypalanie traw grozi utratą dopłat! Surowe kary – grzywna a nawet więzienie!

Nagroda Ministra Rolnictwa dla Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach za wytworzenie odmiany jabłoni…