w , ,

Przemienność jabłoni, zapylacze i przerzedzanie chemiczne – Peter van Arkel

Peter van Arkel
Ważną metodą regulacji owocowania jabłoni jest przerzedzanie chemiczne. Do tego celu należy wiele produktów. Zabiegi te mogą być używane w różnych fazach rozwoju.
Wyróżniamy 3 główne okresy przerzedzania chemicznego jabłoni:
  • – wczesne przed kwitnieniem i w trakcie kwitnienia,
  • – bezpośrednie po kwitnieniu,
  • – późne – zawiązki o średnicy 8-16 mm.

Do każdego z terminów przyporządkowane są odpowiednie preparaty i opracowane ogólne schematy ich stosowania zależne od liczby kwiatów, warunków pogodowych/prognozy pogody, odmiany, wigoru i wieku drzew. Dlatego program przerzedzania będzie się różnił w poszczególnych kwaterach. Oznacza to te że sadownik musi dobrze znać swoje sady i zaplanować przerzedzanie, uwzględniając również doświadczenie z przerzedzeniem chemicznym z poprzednich lat. A ponieważ w okresie wiosennym warunki pogodowe mogą się szybko zmienić może wystąpić potrzeba zmiany pierwotnego planu. Sadownik musi być zatem przygotowany na różne opcje. Poza tym wykonywanie przerzedzania chemicznego oznacza też podejmowanie pewnego ryzyka. Wystąpić może zbyt mocnego przerzedzanie, nie są to liczne sytuacje.
Zdarza się też, że we wczesnej fazie opadania zawiązków wydaje się, że przerzedzanie było za mocne, jednak po pewnym czasie okazuje się, że na drzewach została wystarczająca liczba. Z doświadczenia wiemy też, że w przypadku odmian drobnoowocowych jeden zabieg pojedynczym preparatem jest nie- wystarczający, aby uzyskać odpowiedni poziom przerzedzenia. W celu uzyskania silniejszego efektu, należy zastosować mieszaninę kilku preparatów do przerzedzania, a w większości przypadków zastosować kolejny zabieg w późniejszej fazie.
Przerzedzanie kilkuetapowe ma tę dodatkową zaletę, że ryzyko związane z każdym z tych zabiegów jest mniejsze. Poza tym kolejny zabieg wykonywany jest w późniejszym terminie, kiedy wiemy już więcej o poziomie zawiązania, a także o ryzyku wystąpienia przymrozków.
Dla sadownika ważne jest, aby dobre plonowanie było co roku – również w latach, kiedy w Europie plon jest niższy, a większa jest szansa na dużo lepsze ceny. Jedynym sposobem, aby to osiągnąć, jest wykonywanie przerzedzania chemicznego w sytuacji obfitego kwitnienia i obfitego zawiązania owoców.
źródło:  Materiały Konferencyjne TSW Targów Sadownictwa i Warzywnictwa 2020. Materiał do wykładu „Przerzedzanie chemiczne jabłoni na podstawie praktyki zachodnioeuropejskiej” – Peter van Arkel
Czytaj również:
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czym zaskoczy Cie Fendt 211 F VARIO?!

UWAGA! Chloropiryfos oraz chloropiryfos metylowy metylu WYCOFANY!