w

Proponujemy dotację do karczowania sadów z zakazem 10-letnim sadzenia

Sytuacja na rynku jabłek w tym roku jest wyjątkowo trudna, a ceny oferowane za jabłka wysokiej jakości ledwo pokrywają koszty produkcji. Michał Michaluk, prezes oddziału Związku Sadowników RP w Lipnie zasugerował, że lepiej wykarczować sady i zakazać sadzenia nowych. Tylko taki drastyczny krok może przywrócić opłacalność produkcji jabłek.

O sprawie poinformowało Radio RDC.

– Nie tylko ja, ale całe moje środowisko, proponujemy dotację do karczowania sadów z zakazem 10-letnim sadzenia w ogóle drzew owocowych wieloletnich. W naszej ocenie tylko to w tym momencie może rozwiązać sytuację. Mogłaby rozwiązać, oczywiście, współpraca z przetwórstwem, ale nie ma woli ze strony przetwórców, żeby godziwe pieniądze za owoce zapłacić, choć mają takie możliwości – tłumaczył Michał Michaluk w Radiu RDC.

O produkcji jabłek wypowiedział się na swoim profilu w mediach społecznościowych Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa.

– Polskie jabłka deserowe muszą być głównym i stabilnym źródłem dochodu dla polskich sadowników. Dlatego jako wiceminister Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi będę wspierał pozycję jabłka deserowego – napisał wiceminister Kowalski.

Wielkie kłopoty polskich sadowników zaczęły się po 2014 roku, gdy Polska zaangażowała się w pomoc Ukrainie, a w ramach sankcji Rosja nałożyła embargo na polskie jabłka. Od tego czasu wielu sadowników ocenia, ze produkcja jabłek jest z roku na rok mniej opłacalna. W międzyczasie Rosja i kraje ościenne same nasadziły sady i pod względem jabłek stały się praktycznie samowystarczalne. Tymczasem polscy sadownicy mają coraz więcej problemów ze sprzedażą owoców swojej pracy.

Wiosną tego roku dla polskich jabłek zamknął się rynek egipski, a to z powodu przewidywanych problemów z żywnością – jabłka nie są produktem pierwszej potrzeby dla Egipcjan. Trudno tez nie wspomnieć profesora Eberharda Makosza, który namawiał sadowników do inwestowania w jakość owoców, a nie ilość.

Dziś cena jabłek deserowych w skupach nieomal jest równa kosztom produkcji. Czy wycięcie nierentownych sadów, ugorowanie ziemi i ponowne nasadzenia – za kilka lat – nowych, modnych, smacznych odmian mogą sytuację poprawić? Jak zawsze – zachęcamy do dyskusji.

Żródło: radio RDC / Igrit.pl

Wykarczowanie sadu za dopłatą od Państwa, rozwiązaniem problemu w sadownictwie ?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszt usługi zbioru mechanicznego jabłek przemysłowych

Pomoc klęskowa dla rodzin – wnioski do 23 listopada