w

Prognozy pogody na czerwiec, lipiec i sierpień u wielu z nas wywołają ciarki na plecach.

Prognozy pogody na czerwiec, lipiec i sierpień u wielu z nas wywołają ciarki na plecach. Czy aura będzie sprzyjać spokojnemu wypoczynkowi, a może urlop okaże się koszmarem? – czytamy na portalu twojapogoda.pl

Prognozy sezonowe dla Polski najbardziej prestiżowych ośrodków meteorologicznych w Europie i na świecie potwierdzają to, przed czym ostrzegaliśmy już w ubiegłym miesiącu. Czeka nas lato pełne pogodowych skrajności.

Zmienna aura może niejednemu z nas pokrzyżować plany wypoczynkowe. Przede wszystkim spodziewać się trzeba nagłych i częstych wahań temperatury, do czego powinniśmy już przywyknąć mając na uwadze to, co miało u nas miejsce w poprzednich tygodniach.

Spodziewamy się niezwykle gorących, suchych i słonecznych okresów z temperaturami przekraczającymi 35 stopni, a następnie bardzo głębokich ochłodzeń, często z dnia na dzień, nawet o 20 stopni.

W trakcie gwałtownych spadków temperatury będą padać obfite deszcze mogące powodować podtopienia. Termometry w najcieplejszych momentach dnia nie będą przekraczać 15 stopni, a nocami spadać poniżej 10 stopni.

Ochłodzenia też nie będą trwać długo, po nich ponownie będzie coraz coraz goręcej i znów męczyć nas będą fale tropikalnych upałów. Nie można wykluczyć, że temperatura zbliży się miejscami nawet do 40 stopni w cieniu. W naszych domach zapanuje prawdziwa sauna.

Biorąc pod uwagę ekstremalne temperatury panujące nadzwyczaj wcześnie w północnej Afryce, można przewidywać, że nadchodzącego lata padną w Polsce nowe rekordy upału. Chyba nikt nie chce, aby podczas jego wyczekiwanego urlopu było dzień w dzień powyżej 35 stopni.

Nie tylko upały będą zagrożeniem

Jednak nie tylko żar będzie stanowił zagrożenie, czeka nas bowiem wracająca susza. Po skrajnie wilgotnej zimie i początku wiosny, latem sumy opadów będą znacznie mniejsze niż zwykle o tej porze roku. Szczególnie sucho będzie w północnej, wschodniej i centralnej Polsce.

Prognoza na lato, od której włosy stają dęba. Meteorolodzy jeszcze czegoś takiego nie widzieli

Z kolei na południowych krańcach kraju, a więc zwłaszcza w górach, padać może częściej i intensywniej niż zazwyczaj. Nie są to korzystne wieści dla turystów, którzy planują spędzić urlop przemierzając górskie szlaki. Ulewy i burze mogą krzyżować im wypoczynek.

Także alergicy muszą mieć się na baczności, ponieważ przedłużające się okresy słonecznej, suchej i ciepłej aury sprzyjać będą silniejszemu pyleniu roślinności, której wegetacja będzie nadal przyspieszona o kilka tygodni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

UDOSTĘPNIJ

Wiosenne przymrozki uderzają w ukraińskie jabłka: prognozy spadku zbiorów i wyższe ceny

Nieuczciwi sprzedawcy truskawek! Sprawdź kraj pochodzenia truskawek przed zakupem!