w

Prognoza pogody: Wiatr do 70 km/h, grad oraz do 27°C !

Polscy Łowcy Burz informują w komunikacie zamieszczonym na fanpage strony:

…W wyniku długotrwałej, suchej i bezdeszczowej pogody, gleba uległa znacznemu wysuszeniu. Silny wiatr uniósł drobinki pyłu i piasku, tworząc zamiecie pyłowe…

Zdjęcie satelitarne północnej części Polski wykonane przez satelitę Terra (źródło: https://worldview.earthdata.nasa.gov/).

Okres suszy jest pracowity dla strażaków. Oprócz typowych szkód wiatrowych w postaci powalonych drzew, uszkodzonych linii energetycznych czy dachów, silny wiatr przyczyniał się również do inicjacji i rozprzestrzeniania się pożarów – wg informacji MSWiA do godz. 17:00 23 kwietnia odnotowano na obszarze całego kraju 190 pożarów lasów i 440 pożarów traw. Wśród nich były pożary obejmujące nawet kilkadziesiąt hektarów lasu (m.in. pożar lasu pod Dubielnem w woj. kujawsko-pomorskim, w Sidłowie w woj. zachodniopomorskim czy w Cieksynie w woj. mazowieckim).

Zobacz również: Susza w Polsce jakiej nie było. Apel do Ministra!

Warto dodać, że to nie koniec okresu z umiarkowanym i silnym wiatrem. 24 kwietnia ponownie mocno powieje z kierunku południowo-wschodniego. Najmocniejszy wiatr wystąpi na Podlasiu i na Mazurach, gdzie jego prędkość w porywach może dochodzić do 70 km/h. W pozostałych regionach północnej i wschodniej Polski, a także w centrum, może powiać w porywach do 50-60 km/h. Poza regionami podgórskimi, najspokojniej będzie na południu Polski.

Od czwartku natomiast na krótki okres czasu zrobi się bardzo ciepło. W wielu miejscach temperatura powietrza dojdzie do 24-27°C w ciągu dnia. Natomiast w piątek i w sobotę przez Polskę przechodzić będzie chłodny front atmosferyczny – możliwe będą burze, które lokalnie będą dość aktywne elektrycznie, z intensywnymi opadami deszczu, silnym wiatrem i punktowo opadami gradu.

źródło: Polscy Łowcy Burz

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Susza w Polsce jakiej nie było! Stan klęski żywiołowej! APEL DO MINISTRA!

Minister Ardanowski o suszy: Generalnie mamy sytuację trudną, ale może się ona jeszcze radykalnie zmienić…