w , ,

Preparaty poprawiające ukorzenianie truskawek w czasie sadzenia

Lipiec oraz sierpień to miesiące, w których niektórzy plantatorzy jeszcze zakładają plantacje z sadzonek typu frigo. W sierpniu nowe plantacje będą powstawały z sadzonek doniczkowanych, zaś wrzesień to czas sadzenia sadzonek świeżych, zielonych. W okresach sadzenia warto pomyśleć o dobrym przygotowaniu stanowiska, na którym zakładana jest nowa plantacja truskawek oraz rekomenduje się wykorzystanie preparatów wspierających wzrost i rozwój systemu korzeniowego, do których zaliczyć możemy HUMIK i ASKAN

Co zawierają HUMIK i ASKAN?

W ofercie firmy Calfert znajdują się dwa produkty poprawiające ukorzenianie, przyjmowanie się roślin na miejsce stałe oraz wspomagające silny wzrost systemu korzeniowego. To HUMIK i ASKAN. Dwa preparaty działające w tandemie, ale o całkiem różnym składzie.

HUMIK zawiera, kwasy humusowe, aminokwasy, betainy i witaminy oraz trochę składników pokarmowych. Należy go stosować, aby poprawić przyjmowanie się nowych roślin, wzrost i rozwój systemu korzeniowego, odpowiadającego za pobieranie wody i składników pokarmowych z gleby. Przydatny szczególnie w początkowych okresach wzrostu roślin lub tuż po posadzeniu. HUMIK najlepiej stosować poprzez fertygację, polewowo lub zamaczając system korzeniowy sadzonek przed sadzeniem.

ASKAN to  produkt mineralno-organiczny. Oprócz składników pokarmowych, czyli azotu, potasu i mikroelementów, zawiera części organiczne, aminokwasy, wyciąg z alg, ekstrakty roślinne, polisacharydy. Dzięki unikatowej kompozycji ASKAN działa wielokierunkowo, stymuluje wzrost i rozwój roślin, poprawia gospodarkę fitohormonami, wspiera rośliny w okresach stresowych, szczególnie tuż po posadzeniu, na początku sezonu wegetacyjnego, lub gdy liście są czyszczone lub koszone na plantacji. ASKAN wspiera i stymuluje wzrost i rozwój silnego systemu korzeniowego, poprawiając wykorzystanie składników mineralnych.

Jak stosować HUMIK i ASKAN w czasie zakładania plantacji?

Pierwsze zastosowanie może być poprzez namaczanie sytemu korzeniowego lub bryły korzeniowej roślin w przygotowanym roztworze z dodatkiem HUMIKA i ASKANU. Aby przygotować taki roztwór należy dodać:

  • HUMIK w dawce 0,3 l na 100 l wody
  • ASKAN w dawce 0,3 l na 100 l wody

Można też stosować HUMIK i ASKAN łącznie. W takim przypadku dodajemy 0,15 l HUMIKU + 0,15 l ASKANU na 100 l wody. Po przygotowaniu roztworu przez kilka minut namaczamy system korzeniowy, po czym od razu wysadzany rośliny na miejsca stałe.

Drugą aplikację  należy przeprowadzić tuż po posadzeniu roślin na miejsce stałe, najlepiej poprzez fertygację. W tym celu stosujemy połowę zalecanej dawki, czyli HUMIK w dawce 2,5 l/ha oraz ASKAN w dawce 3 l/ha.

Trzecia aplikacja powinna nastąpić 2-4 tygodnie po posadzeniu i pierwszej aplikacji. W tym momencie stosujemy pełne dawki: HUMIK 5 l/ha + ASKAN 6 l/ha poprzez fertygację.

Ile kosztuje aplikowanie HUMIKu i ASKANu?

HUMIK w opakowaniu 5 l to koszt 189 zł,

ASKAN w opakowaniu 6 l kosztuje 260 zł.

Do pierwszej aplikacji zużywamy 0,3 l HUMIKa, czyli jest to kwota 11,50 zł za ilość 0,3 l HUMIKa dodanego do 100 l wody. ASKANU zużywamy 0,3 l na 100 l wody, czyli jest to kwota 12,99 zł za ilość ASKANU dodaną do 100 l wody. Jeśli wybieramy do namaczania sadzonek wspólną technologię ASAKN i HUMIK, to koszty 0,15 l + 0,15 l kształtują się na poziomie ok.12,24 zł.

Druga aplikacja poprzez fertygację powinna nastąpić tuż po posadzeniu truskawek. Koszt HUMIKU w dawce 2,5 l wynosi 94,5 zł zaś ASKAN aplikowany w dawce 3 l/ha kosztuje 130 zł. Aplikacja łączna HUMIK 2,5 l + ASKAN  3 l to koszt 224,5 zł na jeden hektar.

Trzecia aplikacja 2-4 tygodnie po posadzeniu wynosi: HUMIK w dawce 5 l 189 zł i ASKAN w dawce 6 l 260 zł. Jeśli chcemy aplikować preparaty razem, to łączny koszt wyniesie 449 zł na jeden hektar plantacji.

Tak, koszty są niemałe, jeśli chodzi o preparaty, ale HUMIK i ASKAN zawierają w swoim składzie wiele cennych i potrzebnych substancji oraz składników mineralnych. Spróbuj samodzielnie skomponować podobne rozwiązanie i policz, ile wnosisz kwasów humusowych, aminokwasów, betain, witamin, wyciągów z alg, ekstraktów roślinnych czy polisacharydów.

Gdy  policzysz wartość każdego z komponentów, to wyciągniesz wnioski, iż ekonomiczniej jest kupić jeden czy dwa preparaty zawierające siłę i synergię w sumie siedmiu rozwiązań, niż samemu kupować pojedyncze produkty i łączyć je w zbiorniku. Co nie zawsze może być możliwe, ponieważ nie wszystkie preparaty można mieszać ze sobą.  Słowem, dzięki jednoczesnej aplikacji HUMIK i ASKAN do fertygacji, oszczędzasz czas i pieniądze, bo zabieg wykonuje się szybko, składniki mineralne i związki organiczne działają szybko i kompleksowo, powodują wielokierunkowe korzyści, szczególnie we wzroście i rozwoju systemu korzeniowego młodych roślin.

Mając świadomość celu, jaki towarzyszy plantatorom uprawiającym truskawki, jesteśmy pewni, że rozwiązania, które opracowujemy i oferujemy plantatorom, realnie i pozytywnie wpływają na ilość i jakość uzyskiwanego plonu – a co za tym idzie – także na kwestię zysku z uprawy roślin i zbioru owoców.
Bez wahania zatem sięgnij po Humik i Askan – to przebadane i sprawdzone produkty, stworzone z myślą o plantatorach.

źródło: https://rcl.ink/VIaQI

Czytaj również:

https://calfert.pl/2023/08/08/jak-budowac-plon-truskawek-na-przyszly-rok-poprzez-odpowiednie-nawozenie-za-pomoca-fertygacji/

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To ostatnie dni skupu wiśni…

Pożar sprzętów sadowniczych. Właściciel wstępnie oszacował straty na kwotę około 2 mln zł.