w ,

Pracownicy z Ukrainy, nie zaspokajają potrzeb rynku


Choć liczba pracowników ze Wschodu bije rekordy, agencje pracy nie są w stanie wypełnić wakatów – pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”.

O ile wcześniej zabiegaliśmy o klientów, o tyle dzisiaj największym wyzwaniem jest zdobycie pracowników

– mówi „Rz” Krzysztof Inglot, prezes agencji zatrudnienia Personnel Service, która specjalizuje się w rekrutacji cudzoziemców, głównie Ukraińców.

Jak dodaje, w najbliższych tygodniach ma zamówienia na prawie 2500 pracowników z Ukrainy – to ponaddwukrotnie więcej niż liczba dostępnych kandydatów. Podobny problem zgłaszają wszystkie agencje rekrutujące cudzoziemców. Nie kryją też obaw, że w IV kwartale, gdy przybędzie prac sezonowych, sytuacja będzie trudniejsza.

Nasza agencja ma obecnie ok. 2 tys. wakatów. Pomimo że cały czas napływają pracownicy z Ukrainy, nie zaspokaja to potrzeb rynku

– ocenia z kolei na łamach „Rz” Tomasz Bogdevic, dyrektor generalny Gremi Personal.

Według danych Tomasza Dudka, dyrektora zarządzającego Otto Work Force w Europie Środkowej, obecnie 513 tys. obcokrajowców posiada ważne zezwolenia na dłuższy pobyt w Polsce. To – jak pisze „Rzeczpospolita” – o 10 tys. więcej niż przed miesiącem – głównie dzięki większej liczbie Ukraińców (287 tys.).

Rekordy notuje ZUS, gdzie na koniec czerwca liczba cudzoziemców wzrosła o ponad jedną trzecią w skali roku, do niemal 819 tys. – trzy czwarte to Ukraińcy” – podkreśla gazeta.

Jak wynika z najnowszych danych ZUS liczba pracowników ze Wschodu w Polsce bije rekordy, jednak pracowników do zbiorów sezonowych nadal brakuje .

źródło: money.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Biedronka pozywa Michała Kołodziejczaka

Zagrożeniem dla jabłoni i gruszy w Polsce – Grapholita inopinata