w

Powstanie ustawa, która ułatwi legalne zatrudnianie obcokrajowców w rolnictwie

Handful of cherry fruit.

Brakuje rąk do pracy w rolnictwie!

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi alarmuje o rosnącym problemie z brakiem pracowników sezonowych w rolnictwie.Podczas czwartkowego posiedzenia omawiano możliwości zatrudniania cudzoziemców, aby ratować zbiory i produkcję żywności.

Resort rolnictwa zapowiada prace nad ustawą, która ma na celu ułatwienie legalnego zatrudniania obcokrajowców w rolnictwie. Jednocześnie ma ona zapobiec nadużyciom wizowym.

„Do tej pory opieraliśmy się głównie na pracownikach z Ukrainy, ale wojna mocno ograniczyła te możliwości” – mówił Mirosław Maliszewski, przewodniczący komisji. „Szukamy innych kierunków, ale napotyka to na wiele przeszkód.Obawiamy się, że problem będzie się pogłębiał.”

Rolnicy obawiają się, że bez rąk do pracy nie uda im się zebrać wszystkich owoców i warzyw, co może doprowadzić do strat w produkcji żywności i wzrostu cen.

Jakie rozwiązania mogą pomóc?

  • Ułatwienie procedur wizowych dla cudzoziemców chcących pracować w rolnictwie.
  • Wprowadzenie programów zachęcających Polaków do pracy sezonowej w rolnictwie.
  • Zwiększenie minimalnej stawki godzinowej dla pracowników sezonowych.
  • Poprawa warunków pracy i zakwaterowania dla pracowników sezonowych.

Sytuacja jest pilna i wymaga szybkich działań ze strony rządu. Należy znaleźć rozwiązania, które pozwolą na legalne i godne zatrudnienie pracowników sezonowych w rolnictwie, aby ratować polskie zbiory i produkcję żywności.

UDOSTĘPNIJ

Agrobard organizuje wyjazd do Serbii, gdzie odbędzie się prezentacja kombajnów powietrznych Kokan!

Ceny truskawek są za niskie! Rolnicy ogłaszają strajk!