w

Polski sezon borówkowy rozpoczęty

Wczoraj zainaugurowany został polski sezon borówkowy – najmłodsi członkowie borówkowej społeczności symbolicznie zjedli pierwsze borówki podczas najważniejszego globalnego wydarzenia sektora, które w tym roku po raz pierwszy odbywa się w Polsce – IBO Summit 2023. 

W Lublinie w dniach 3-6 lipca odbywa się szczyt International Blueberry Organization (IBO Summit 2023) – najważniejsze globalne wydarzenie branży borówkowej. Uczestnicy rynku z całego świata mają okazję spotkać się i dyskutować na temat przyszłości po raz pierwszy od 4 lat – przerwa spowodowana była pandemią. 

Ranga wydarzenia, a także obecność całej branży borówkowej dała doskonałą sposobność do symbolicznego zainaugurowania polskiego sezonu borówkowego. Tradycyjnie dokonali tego najmłodsi, którzy zjedli pierwsze w tym sezonie borówki. 

– Szczyt IBO Summit 2023, który po raz pierwszy zorganizowany został w naszym kraju to doskonała okazja do oficjalnego otwarcia polskiego sezonu borówkowego – mówi Bartłomiej Milczarek, prezes Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki, które jest jednym z partnerów wydarzenia. 

– Polskie borówki pojawiają się na rynku w pierwszych dniach lipca i warto uczcić ten moment. Tradycją jest, że najmłodsi członkowie naszej społeczności symbolicznie zjadają pierwsze w tym sezonie jagody. Dajemy tym sygnał, że można już szukać polskich borówek w sklepach i cieszyć się ich smakiem – wyjaśnia. 

Jak dodaje, polscy plantatorzy mogą być dumni, że nasz kraj jest gospodarzem wydarzenia. Polska staje się coraz bardziej znaczącym graczem na globalnym rynku borówki, o czym niezbicie świadczą nie tylko liczby, ale chociażby sam fakt, że nasz kraj gości tegoroczną edycję Szczytu – dodaje. 

Głównym temat wydarzenia to przyszłość sektora borówkowego. Globalna produkcja borówek rośnie, ale perspektywy dotyczące konsumpcji nadal są obiecujące. Należy jednak skupić się na podnoszeniu jakości, dostarczaniu na rynek jędrnych i trwałych jagód, ponieważ jak podkreślają prelegenci, borówki dostępne są przez cały rok, a konkurencja rośnie. Głosy uczestników rynku z całego świata stanowią ważne wskazówki dla polskich plantatorów. Więcej szczegółów przekażemy już niebawem.

informacja prasowa

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

IPSAD: Coraz więcej sygnałów o uszkodzeniach na zawiązkach jabłek

Ceny skupu czereśni