w

Polski holding spożywczy finalizowany

foto: istockphoto

Będziemy chcieli nabywać w różnych miejscach zakłady przetwórcze; ale myślę, że również przyjdzie czas na sieć handlową – stwierdził w środę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, pytany o holding spożywczy. Powinien on działać w pierwszym półroczu br. – dodał.

Kowalczyk zapytany w środę w Programie I Polskiego Radia o holding spożywców odpowiedział: „Polski holding spożywczy w tej chwili będziemy finalizować – pewnie w przyszłym tygodniu przekazanie spółek tych, które wejdą do holdingu spożywczego, tych ze strony Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa”.

„Myślę, że z wicepremierem Jackiem Sasinem w przyszłym tygodniu będzie to podjęte” – powiedział. Dodał, że w ciągu kilku tygodni „powinna powstać już formalnie ta grupa spożywcza”.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi przyznał, że ostatnio było o holdingu ciszej, bo trwały wyceny wszystkich spółek. „Zgodnie z deklaracją w I półroczu tego roku ten holding powinien funkcjonować” – wskazał.

Pytany o sklepy holdingu Kowalczyk wyjaśnił, że pierwsze takie sklepy trzeba nabyć. „W tej chwili skupiamy się na tych podmiotach gospodarczych, które są w holdingu, czyli spółkach strategicznych rolnych” – powiedział. Wskazał na Krajową Spółkę Cukrową i magazyny zbożowe Elewarr.

„Będziemy chcieli nabywać w różnych miejscach zakłady przetwórcze, bo to jest niezwykle istotne, ale myślę, że również przyjdzie czas na sieć handlową” – wskazał wicepremier.

W listopadzie ub.r. Henryk Kowalczyk oraz Jacek Sasin podpisali umowę o współpracy przy tworzeniu holdingu spożywczego. Ma on reprezentować interesy rolników, m.in. przeciwdziałając zmowom cenowym.

Holding ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji, polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa. Ponadto, Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

W skład holdingu mają wejść spółki takie jak: Elewarr, Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.

źródło: https://biznes.interia.pl/ / PAP

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny jabłek przemysłowych – 24 marca. Sadownicy czekają na podwyżkę ceny.

Skuteczny sposób na czyszczenie plantacji truskawek! Dwie maszyny, która lepsza?