w ,

Polska jest w Europie jedynym krajem, gdzie zaobserwowano wzrost powierzchni sadów w ciągu ostatniego roku!

Według danych Eurostatu, łączna powierzchnia europejskich sadów jabłkowych wynosi aktualnie 530 000 ha. Polska jest krajem o największej powierzchni sadów w Europie i jednocześnie jedynym gdzie w ciągu ostatniego roku zaobserwowano wzrost z 166 000 ha do 176 000 ha w ostatnim roku.

Według prognoz rynkowych, zbiór jabłek w sezonie 2019/20 miał wynosić 10 556 mln ton. Finalnie odnotowano wzrost zbiorów do 10 685 mln ton w całej Europie. W Hiszpanii i Francji zapowiada się dalszy spadek plonów o 60 tys. ton. Nieoczekiwany spadek widoczny jest również w Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę liderów rynku jabłek w Unii Europejskiej, we Włoszech wzrost zbiorów wynosi 54 tys. ton, a w Polsce – ok. 10 tys. ton więcej niż prognozowano (łączna wartość zbiorów w PL to niemal 3.5 mln ton). Niewielki wzrost odnotują Holandia, Niemcy, Belgia i Austria.

Według danych dotyczących eksportu jabłek w Unii Europejskiej, odnotowano spadek. Porównując styczeń, luty, marzec i kwiecień 2019 do 2020 roku, w każdym z miesięcy odnotowano spadek eksportu, największy w marcu – było to ponad 41 tysięcy mniej.

Główni eksporterzy, czyli Polska, Włochy i Francja, w okresie od stycznia do kwietnia 2020 roku, również odnotowali mniejszą wartość eksportu. Największy spadek, porównując do zeszłego roku, był w Polsce, gdzie eksport wyniósł aż o 98 158 tys. mniej. Mimo to, Polska nadal jest wśród liderów eksportu.

Mniejszy eksport związany jest m. in. z mniejszą uprawą i brakiem wolumenu jabłek z zeszłego sezonu. Eksperci określają jednak, jako główną przyczynę zmniejszenia eksportu, pandemię wirusa COVID-19. Ograniczenia logistyczne i niepewność dostępu do rynku, szczególnie podczas pierwszej fali zachorowań, zablokowała dostawców. W branży zauważono jednak preferowanie przez odbiorców owoców z rynków unijnych i z rynków krajowych, na których panował dobry popyt.

Choć kraje europejskie starają się działać zgodnie ze strategią Zielonego Ładu i odnotowujemy wzrost produkcji organicznej (511 tys. ton w roku 2020 porównaniu z 476 tys. ton w roku 2019), według ekspertów nadal jest to niski wzrost i jako kraj jesteśmy daleko od celu Unii Europejskiej, tj 25% produkcji ekologicznej.

źródło: https://jablkagrojeckie.pl/ Raport TRENDY 2020 / Unia-Owocowa

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy mamy szansę zwiększyć eksport jabłek?

Jak prawidłowo liczyć koszty przygotowania jabłka do sprzedaży?