w

Policja apeluje do rolników o stan drogi po zakończonych pracach polowych

Wczoraj rano lęborscy policjanci interweniowali w związku ze zdarzeniami drogowymi, do jakich doszło w gminie Wicko na drodze pokrytej grubą warstwą błota naniesionego z pobliskiego pola. Dwa samochody wpadły w poślizg i uderzyły w drzewo. Policja przypomina kierowcom, że prędkość pojazdu powinna być dostosowana nie tylko do ograniczeń ustanowionych znakami, ale również do warunków w jakich ruch się odbywa. Do rolników apeluje o zadbanie o stan drogi po zakończonych pracach polowych.

Wczoraj po godzinie 6:00 policjanci zostali skierowani na miejsce zdarzenia drogowego, do jakiego doszło w gminie Wicko w pobliżu miejscowości Wrzeście. Ze zgłoszenia wynikało, że kierująca vw golfem 38-latka na śliskiej nawierzchni, pokrytej grubą warstwą błota wpadła w poślizg, zjechała na pobocze i uderzyła w drzewo. Gdy mundurowi byli w drodze, po kilku minutach od pierwszego zgłoszenia, doszło do kolejnego zdarzenia. Tym razem podobna sytuacja przytrafiła się innej 38-latce kierującej volvo. Obie kierujące zostały przewiezione do szpitala, ale na szczęście okazało się, że nie odniosły poważniejszych obrażeń. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że kobiety straciły panowanie nad pojazdami na drodze zanieczyszczonej kilkucentymetrową warstwą błota, naniesionego z pobliskiego pola. Poprzedniego dnia trwały tam prace rolne i najprawdopodobniej błoto nie zostało uprzątnięte z drogi przez osoby obsługujące maszyny.  Funkcjonariusze zabezpieczyli ślady i dowody, sporządzili oględziny miejsca zdarzenia i ustalili dane osób, które poruszały się pojazdami rolniczymi. Droga została częściowo uprzątnięta z zanieczyszczeń, a na wniosek mundurowych zarządca drogi ustawił w tym miejscu tymczasowe oznakowanie ostrzegające o śliskiej nawierzchni i ograniczające prędkość do 30 km/h.

Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. Wszczęte zostały również czynności w sprawie wykroczenia z art. 91 kw w myśl którego, „kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 zł.”

Aby uniknąć poważnych zdarzeń należy pamiętać, że niestosowanie się do określonych zasad bezpieczeństwa oraz nierespektowanie przepisów, może doprowadzić do tragicznych w skutkach następstw. Panujące obecnie warunki atmosferyczne są trudne dla wszystkich kierowców. Szczególnie w tym okresie, gdy dzień jest krótszy, często pada deszcz i mogą pojawiać się przymrozki, kierowcy powinni wzmóc swoją czujność i zatroszczyć się o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Pamiętajmy, że wyjeżdżając z pól i pozostawiając za sobą grubą warstwę błota naraża się innych użytkowników dróg na kolizję lub wypadek.

źródło: Policja Pomorska

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wyższe stawki za jabłka Gala !

Co dalej z glifosatem – potrzebne szybkie działanie