Do 27 lipca 2019 r. do właściwego przedsiębiorstwa energetycznego należy złożyć oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Złożone oświadczenie będzie podstawą uprawniającą do utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r.
Tak wynika z obowiązującej od 29 czerwca 2019 r. ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1210), która reguluje sposób ustalania ceny i stawki opłat za energię elektryczną odbiorcom końcowym w 2019 r.
Kogo to dotyczy?
Odbiorcy końcowi energii elektrycznej będący:
- mikroprzedsiębiorcami albo małymi przedsiębiorcami,
- szpitalami,
- jednostkami sektora finansów publicznych,
- innymi, niż określone wyżej, państwowymi jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej
obowiązani są złożyć przedsiębiorstwu energetycznemu wykonującemu działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną, będącemu stroną umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej, oświadczenie potwierdzające status odbiorcy końcowego; z obowiązku złożenia oświadczenia wyłączeni zostali odbiorcy końcowi, jakim są odbiorcy z grupy taryfowej G, tj. gospodarstwa domowe.
Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej do 27 lipca- Czy sadownicy również powinni je składać?
W związku z powyższym Związek Sadowników RP zwrócił się do Ministerstwa energii z prośbą o zajęcie stanowiska w powyższej kwestii i wyjaśnienie pojawiających się z tym wątpliwości.
W publicznym komunikacie Grupy PGE czytamy:
Osobiście we wszystkich Biurach Obsługi Klienta PGE Obrót i PGE Dystrybucji, listownie (decyduje data stempla pocztowego) oraz mailem z podpisem kwalifikowanym (skany oświadczenia nie zostaną uznane): tak przedsiębiorcy, samorządowcy i szpitale mogą składać oświadczenia niezbędne do obniżenia rachunków za prąd w II półroczu 2019 r.
Godziny otwarcia Biur Obsługi Klienta PGE:
➡ w piątek, 26 lipca, do godz. 19:00
➡ w sobotę, 27 lipca, w godz. 9:00 – 17:00
➡ w niedzielę, 28 lipca, w godz. 11:00 – 19:00
➡ w poniedziałek, 29 lipca, w godz. 8:00 – 24:00
Gospodarstwa domowe i inni odbiorcy końcowi z grupy taryfowej G nie muszą składać żadnych oświadczeń – w całym roku 2019 obowiązują ich ceny z roku 2018.
Do grup taryfowych G, o których mowa kwalifikowani są odbiorcy, pobierający energię elektryczną na potrzeby:
- gospodarstw domowych,
- pomieszczeń gospodarczych związanych z prowadzeniem gospodarstw domowych tj.: pomieszczeń piwnicznych, garaży, strychów, o ile nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza,
- lokali o charakterze zbiorowego mieszkania, tj: domów akademickich, internatów, hoteli robotniczych, klasztorów, plebanii, wikariatu, kanonii, rezydencji biskupich, domów opieki społecznej, hospicjów, domów dziecka, jednostek penitencjarnych i wojskowych w części bytowej, jak też znajdujących się w tych lokalach pomieszczeń pomocniczych, tj.: czytelni, pralni, kuchni, pływalni, warsztatów, itp., służących potrzebom bytowo-komunalnym mieszkańców, o ile nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza,
- mieszkań rotacyjnych, mieszkań pracowników placówek dyplomatycznych i zagranicznych przedstawicielstw,
- domów letniskowych, domów kempingowych i altan w ogródkach działkowych, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza oraz w przypadkach wspólnego pomiaru – administracja ogródków działkowych,
- oświetlenia w budynkach mieszkalnych: klatek schodowych, numerów domów, piwnic, strychów, suszarni, itp.,
- zasilania dźwigów w budynkach mieszkalnych,
- węzłów cieplnych i hydroforni będących w gestii administracji domów mieszkalnych,
- garaży indywidualnych odbiorców, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza.
Do grup taryfowych, o których mowa nie zalicza się odbiorców posiadających gospodarstwa rolne wyposażone w instalację trójfazową, pobierających energię elektryczną na cele produkcyjne (np.: szklarnie, chłodnie, chlewnie, pieczarkarnie), których zużycie rozlicza się na podstawie wskazań odrębnych układów pomiarowo-rozliczeniowych.
Poza osobistym złożeniem deklaracji można również złożyć ją:
- Listownie
Oświadczenie można również przesłać listownie na adres: PGE Obrót, ul. 8-go Marca 6, 35-959 Rzeszów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów przyjmowane będę również oświadczenia nadane w poniedziałek, 29 lipca 2019 r.
- Drogą elektroniczną
Oświadczenie można także przesłać drogą elektroniczną na adres serwis@gkpge.pl, pod warunkiem, że oświadczenie jest opatrzone podpisem kwalifikowanym. Ze względów prawnych skan dokumentu nie będzie honorowany.
Gospodarstwa domowe nie muszą składać oświadczeń?
Związek Sadowników RP: W związku z ogromnymi wątpliwościami oraz faktem, iż wielu sadowników nie jest świadomych, iż należy złożyć oświadczenie w celu uniknięcia podwyżki ceny energii elektrycznej -Związek Sadowników RP wystosował do Prezesa Rady Ministrów pismo z prośbą o ustawowe uchylenie obowiązku składania Oświadczenia odbiorcy końcowego energii elektrycznej dla sadowników.
źródło: polskiesadownictwo.pl; pge.pl
Jeżeli należysz do odbiorców, których wskazuje art. 5 ust. 1a pkt. 2-5 Ustawy z 28 grudnia 2018 roku o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2018 poz. 2538 oraz Dz. U. z 2019 poz. 412, 1210 i 1495), tj. m.in. do odbiorców końcowych będących mikroprzedsiębiorcami albo małymi przedsiębiorcami, ZE dostosuje twoje ceny prądu do cen z 30.06.2018 r., pod warunkiem, że do 13 sierpnia 2019 roku złożyłeś Oświadczenie. W zasadzie gospodarstwo nie jest przedsiębiorstwem, ale tak jest traktowane przez ZE.
Więc jak to jest? Nie złożyłem oświadczenia,a mam gospodarstwo z licznikiem trzyfazowym,więc będę płacił wyższe rachunki?