w

Platforma Żywnościowa Giełdowego Rynku Towarów Rolno-Spożywczych

Platforma Żywnościowa Giełdowego Rynku Towarów Rolno-Spożywczych rusza do 1 marca br.

Od marca do sierpnia będzie trwał pilotaż systemu

Procedowanych jest 14 wniosków o autoryzację magazynów

Procedowane są 2 wnioski domów maklerskich o dopuszczenie do działania na Platformie

– To jest początek porządkowania, budowania uczciwego rynku rolnego – tak określił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zmiany w obrocie rolnym.

Dziś odbyła się specjalna konferencja prasowa w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych poświęcona zbliżającemu się terminowi uruchomienia pilotażu Platformy Żywnościowej.

Oprócz ministra uczestniczyli w niej także: sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Instrumentów Finansowania Rozwoju Gospodarczego Państwa Artur Soboń, zastępca dyrektora generalnego  KOWR Wojciech Kędzia oraz prezes zarządu GPW Marek Dietl.

– Od marca będą odbywały się transakcje rzeczywiste, czyli spotowe na pszenicę, a kolejnych miesiącach będą uruchamiane inne gatunki zbóż oraz kukurydza, a także rzepak – poinformował minister.

Zwrócił uwagę, że te transakcje dadzą nowe możliwości dużym producentom, ale także i małym, którzy będą dobrze zorganizowani w ramach grup producenckich czy spółdzielni.

– Platforma to możliwość uzyskania odpowiedniej, takiej jaka jest na rynku ceny i jednocześnie gwarancja pewności transakcji – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Według ministra zapobiegnie to sytuacjom, w których producenci tracili towar i należną za niego zapłatę. To kolejny krok do eliminacji okradania rolników.

– Jednocześnie jest to pokazywanie poziomu cen jakie kształtują się realnie na rynku, a to ważna dla rolników informacja, zwłaszcza na rynkach lokalnych – dodał minister.   Szef resortu z uznaniem podkreślił szybki przebieg prac jakie wykonały: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Giełda Papierów Wartościowych, aby od marca mógł być uruchomiony pilotaż, a od sierpnia Platforma Żywnościowa.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny jabłek deserowych na koniec lutego: Ligol i Red Cap 1,80zł/kg; Alwa 2,40zł/kg

Małe gospodarstwa – płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW 2014-2020