w

Plantatorzy truskawek załamują ręce. To dla nich wyjątkowo trudny rok.

Czekają na deszcz i liczą straty. Plantatorzy truskawek załamują ręce. To dla nich wyjątkowo trudny rok. Minusowe temperatury w kwietniu i kilkutygodniowa susza sprawiły, że w tym roku owoców będzie ponad połowę mniej niż planowano.

Przymrozki i susza państwu Kozłowskim odebrały 60 procent plonów.

– Uszkodzone są w dużej części kwiaty. Z nich już nie będzie owoców. Są straty spore w truskawkach – narzeka Anna Kozłowska, plantatorka truskawek z gminy Łagów.

Ich uprawa zajmują się od kilkunastu lat. To dla nich wyjątkowo trudny rok.

– Przymrozki i susza jest długi czas. Krzaki się nie rozwijają, podsychają. Owoce będą znacznie mniejsze – dodaje Anna Kozłowska.

A wszystko przez ujemnie temperatury, które w drugiej połowie kwietnia odnotowano w Świętokrzyskiem.

– Nie sam spadek był tak szkodliwy, jak długość jego trwania. W nocy z 22 na 23 kwietnia te temperatury spadł poniżej -4 stopni Celsjusza i trwały ponad 6 godzin. Długotrwałość tego przymrozka sprawiła, że straty są olbrzymie – zaznacza Michał Skotnicki, wicewojewoda świętokrzyski.

– Ten rok na pewno będzie trudny. Przede wszystkim pokazuje to pogoda. Szczególnie dotyczy to sadowników i ogrodników, którzy mają już duże straty na początku sezonu. Najpierw przymrozki, później grad – mówi Mirosław Fucia, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.

I trwająca od kilku tygodni susza, która również nie pomaga. Plantatorzy czekają na deszcz i liczą straty.

Mimo trudnych warunków – niesprzyjających wzrostowi i zbiorom plonów, ceny są optymalne. Przynajmniej dla klientów.

Ale dla plantatorów 13 złotych za kilogram truskawek to nie szczyt marzeń. Uprawa tych owoców z roku na rok coraz mniej się opłaca.

– Chcielibyśmy, żeby te ceny chociaż były większe w tym roku. Żeby były jakieś rekompensaty i coś uzyskać z tych truskawek. Koszty zawsze są ponoszone, a zysku jest bardzo mało – żali się Anna Kozłowska.

W odrobieniu strat mają pomóc dopłaty. Te ustalą specjalne komisje powoływane przez gminy, które będą szacować straty.

źródło: TVP KIELCE

UDOSTĘPNIJ

Ochrona plantacji i sadów przed zwierzyną i ptakami

W czwartek i piątek nad Polską przejdą niszczycielskie nawałnice! Grad może mieć średnicę do 3-5 cm