w , ,

Plantacje orzechów pójdą do likwidacji ! Cena poniżej kosztów produkcji !

Sytuacja w rolnictwie z miesiąca na miesiąc okazuje się coraz gorsza dla nowych to producentów poszczególnych upraw. Najpierw niskie ceny malin, później wiśni, teraz jabłek, ale to nie koniec! W bardzo tragicznej sytuacji są producenci orzechów laskowych.

Część producentów zebrała swoje orzechy już wcześniej i oczekiwało na cenę w punktach skupu. W drugiej połowie października pojawiły się pierwsze notowania cen orzecha laskowego wynoszące 5,00 – 5,50 zł/kg. Plantatorzy są rozgoryczeni! Na forum orzechów czytamy:

Włosi dali taką cenę, ponieważ są ogromne koszty transportu, gazu a co za tym idzie suszenia itd… i więcej nie mogą dać. My to kosztów nie ponieśliśmy !? Na ropę, opryski, nawozy, koszty pracowników itd… Nie mam zamiaru pracować za darmo, za zwrot poniesionych kosztów. Gdzie nasz czas ? Zostawione zdrowie ? To jest kpina i jakiś żart… 5 zł to było 10 lat temu jak litr paliwa kosztował 4 zł, a chleb 0.90 gr… Początek końca upraw orzecha w Polsce.

Jak wygląda uprawa orzecha laskowego i gdzie jest próg opłacalności? Na to pytanie odpowiedział nam jeden z producentów oraz autor wyżej zamieszczonego wpisu.

Na start założenia jednego hektara leszczyny trzeba wyłożyć od 10 do 20 tysięcy złotych i czekać  5-7 lat na pierwszy plon! Orzecha laskowego, należy co roku pryskać, a co ważne po każdym deszczu, bo jak 20 razy pada, to w sezonie 20 oprysków to minimum. Zaczynałem produkcję 15 lat temu i wtedy był 5 złotych orzech i dzisiaj dają 5,00 – 5,50! W tamtym roku było 8 złotych za kilogram i koszty pracowników, oprysków mniejsze i ropa ile tańsza była – mówi producent orzechów laskowych z okolic Łęcznej, woj. Lubelskie.

Dalej w wywiadzie z naszym portalem kontynuuje:

Ja mam 4 hektary dużo nie dużo, ale są ludzie co maja po 30 hektarów. Jeśli będą ceny na takim poziomie jak teraz, to likwiduje do zera orzecha i założę plantacje truskawki pochodzę przy niej dwa miesiące i zysk, a tutaj cały rok chodzę przy orzechu i nie ma żadnej opłacalności. Ja mam orzecha zebranego już pod dachem, cały zbiór był ręcznie robiony. W tamtym roku płaciłem 1,40 złotych od kilograma zerwanego orzecha(zbiór akord), więc w tym roku dałem 2 złote od kilograma będąc pewny, że cena będzie minimum 10 złotych! Przy cenie 5 złotych za kilogram nie można mówić o jakiejkolwiek opłacalności ! Okazało się, że to początek końca dla uprawy orzecha w Polsce.

– producent orzechów laskowych z okolic Łęcznej, woj. Lubelskie.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny jabłek przemysłowych – 17 października

Cena słaba, a skupy zasypane jabłkiem przemysłowym ?