Krzysztof Furmański, doświadczony sadownik z gminy Biała Rawska, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat wyzwań, jakie stawia przed nim i innymi producentami owoców kapryśna aura. Właśnie zakończył cięcie grusz, a przed nim jeszcze cięcie sadu jabłoniowego.
„W tym roku udało się zorganizować w miarę sprawną ekipę, także myślę, że maksymalnie do trzech tygodni będziemy już po cięciu” – mówi Krzysztof.
Szczególną uwagę zwraca na swoją gruszę Konferencję, która w tym roku wchodzi w piąty rok owocowania. W ubiegłym roku sad wydał około 40 ton gruszek. W tym roku, jak podkreśla sadownik, widać już pierwsze pąki i drzewa, które budzą się do życia.
Wraz z nowym rokiem sadownicy stają przed wyzwaniem ochrony swoich drzew. Jednym z kluczowych zabiegów, który zapewnia kompleksowy start w sezonie, jest bielenie drzew przy użyciu preparatu BNA Pro.
Wczesne, ciepłe dni skłoniły sadownika do zastosowania preparatu do bielenia drzew BNA Pro, zakupionego w firmie Agrosimex. Jak zaznacza, stosuje go już od trzech lat i jest zadowolony z efektów. Preparat opóźnia start wegetacji o około tydzień i wspomaga ochronę sadów jabłoniowych przed chorobami kory i drewna.
„Stosuję go już od trzech lat, jestem zadowolony. Opóźnia jednak ten start drzew o jakiś tydzień czasu, spowalnia no i oczywiście dobrą robotę robi też na zgorzele w sadach jabłoniowych” – wyjaśnia Furmański.

Wczesnowiosenne wahania temperatury, z dużymi amplitudami między dniem a nocą, mogą prowadzić do pękania kory drzew. BNA Pro, dzięki zasadowemu pH, minimalizuje to ryzyko. Ponadto, w tym okresie intensywnie rozwijają się patogeny chorób kory i drewna, takie jak rak bakteryjny czy rak drzew owocowych. Preparat skutecznie hamuje ich rozwój, chroniąc drzewa przed infekcjami.
W styczniu, gdy temperatury były wysokie, preparat BNA PRO w sadzie Krzysztofa Furmańskiego został zastosowany, aby ograniczyć nagrzewanie kory i zapobiec jej pękaniu. Sadownik czeka teraz na wykonanie ponownie zabiegu, gdy tylko pogoda na to pozwoli. Podkreśla, że ważne jest dokładne pokrycie drzew preparatem, stosując około 170-200 litrów cieczy na 1000 litrów wody (z uwzględnieniem dwóch przejazdów w rzędzie).

Pytany o wpływ preparatu na miodówkę, Furmański zauważa, że na początku sezonu może on mieć duży wpływ, później, gdy drzewa zaczynają się zielenić, konieczne jest zastosowanie innych środków ochrony.
Ochrona jabłoni (Gali) przed chorobami drewna może być dodatkowo wzmocniona przez włączenie miedzi do zabiegu. Wystarczy tuż po dokładnym wymieszaniu BNA Pro dodać preparaty miedziowe (np. tlenochlorek miedzi w formulacji WP), aby uzyskać mieszaninę wodorotlenku wapnia i miedzi.
Informacje producenta na temat BNA Pro – zastosowanie
