Na rynku Europejskim jabłka odmiany Gala odnotowują pierwsze wzrosty cen, a i Golden zaczyna pojawiać się w ofertach – poinformował w wpisie i wykresie IPSAD Instytut Praktycznego Sadownictwa:
W ofercie pojawił się Golden. Cena wynosi od 0,90 Euro/kg do 1,21 Euro/kg z Włoch, z rynku pierwotnego, za jabłka po przesortowaniu i zapakowaniu w łuszczkę. Jakość jest tu zróżnicowana.
Są pytania o Galę najwyższej jakości. Jej ceny nieco wzrosły. Taki towar często wyjeżdża na rynki zewnętrzne, np. do Niemiec. Dlatego dodatkowo zamieszczamy raport na temat średnich cen sprzedaży jabłek z ostatnich tygodni z rynku wtórnego, z tego właśnie kraju. W tabeli (żółte tło) podane są średnie krajowe ceny z 36 tygodnia (36 KW) czyli od 6 do 12 września tego roku. Dla porównania podane są również ceny z 35 i 32 tygodnia (białe tło) oraz ceny z 36 tygodnia poprzedniego roku (zielone tło). Ceny w Euro za 100kg – informuje IPSAD i zamieszcza wykres w wpisie:
Warto zwrócić uwagę, że widać tu jabłka nie tylko niemieckie ale również z Włoch, Francji, czy Chile. Trudno uwierzyć, że w naszym kraju nie ma towaru o podobnej wysokiej jakości, jak mówią niektórzy handlowcy. Jest i nie są to małe ilości. Coraz więcej młodych sadów z Galą czy Goldenem wchodzi w pełnie owocowania. W tym roku polska Gala a zwłaszcza Golden są wyjątkowo dorodne i niczym nie różnią się od tych zachodnich.
Dlatego warto zapytać, czemu przy nadal znacznie niższych kosztach produkcji, nasz handel nie umie lub nie chce godnie sprzedawać takiego towaru?
Jak widać dla naszych produktów jest jeszcze olbrzymi potencjał rynkowy. Zamiast płakać za przemysłem i mówić o nadprodukcji, warto sobie uzmysłowić, że rynkiem na nasze jabłka jest cały świat, a wąskim gardłem by go zdobyć są nasi niektórzy handlowcy. Ponieważ nasz handel psuje cenę innym, w tym środowisku jest blokowany. Dlatego panowie prezesi największych firm handlowych, dla niepoznaki zwanych grupami producenckimi, przestańcie dołować ceny na innych rynkach, podnieście własne ceny sprzedaży a z nadwyżki zaczniecie płacić za jakość sadownikom – informuje w wpisie IPSAD.
źródło: IPSAD facebook