w

Pierwsze przymrozki przy gruncie…

Przed nami trzy bardzo ciepłe dni, podczas których wróci późny upał. Jednocześnie będzie słonecznie i bez deszczu. Zmiany czekają nas od czwartku, kiedy zacznie padać i grzmieć, a temperatura spadnie tak gwałtownie, że koniec tygodnia przyniesie przymrozki.

Diametralne zmiany w pogodzie czekają nas dopiero w czwartek (17.09). Nastąpi duży spadek ciśnienia będący zapowiedzią przejścia przez Bałtyk ośrodka niżowego. Będzie z nim związany chłodny front atmosferyczny, który przyniesie nam wzrost zachmurzenia, deszcze i burze.

Nie wszędzie jednak popada. Mokro zrobi się jedynie w południowej połowie kraju, gdzie sumy opadów sięgną od 5 do 15 litrów na metr kwadratowy, a w burzach lokalnie do 30 litrów. W północnych, zachodnich i centralnych regionach nie spadnie ani jedna kropla wody.

Zmiany w pogodzie objawią się tam dużym ochłodzeniem. Podczas, gdy na południu w burzach będzie jeszcze do 20 stopni, to na północy poniżej 15 stopni, i to w najcieplejszym momencie dnia. To będzie dopiero początek spadków temperatury.

W piątkowy (18.09) poranek w większości regionów kraju będzie poniżej 5 stopni, a miejscami około zera lub lekko poniżej na wysokości 2 metrów nad powierzchnią ziemi. Przy gruncie przymrozki pojawią się w większości regionów.

Sprzyjać będzie temu nie tylko spływ zimnego powietrza znad Arktyki, ale też szybkie rozpogodzenie się nieba z powodu nadciągnięcia potężnego wyżu nad Bałtyk. Podczas weekendu (19-20.09) będzie on zapewniać noce i poranne przymrozki, a popołudniami zaledwie 15-20 stopni.

🍂Kolejny tydzień września zapowiada zróżnicowaną termicznie pogodę.

☀️Prognoza pogody na najbliższy tydzień 14-20…

Opublikowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB Poniedziałek, 14 września 2020

 

Arktyczna masa powietrza jest rześka i czysta. Przy wolnym od chmur niebie powoduje intensywne promieniowanie ciepła z gruntu w przestrzeń kosmiczną, a co za tym idzie, duże wychłodzenia gruntu, pojawianie się obfitej rosy i szronu oraz gęstej mgły radiacyjnej.

Źródło: TwojaPogoda.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Odmiany czerwonomiąższowe dostępne w Polskiej szkółce!

Składka KRUS w IV kwartale 2020r.