Panele słoneczne do ochrony drzew owocowych we Francji
W eksperymentalnej stacji owocowej Etoile-sur-Rhône na południe od Valence rozpoczęto zakrojony na dużą skalę eksperyment: mobilne panele słoneczne zainstalowane nad drzewami owocowymi w celu walki ze zmianami klimatycznymi
Panele zainstalowano na trzech hektarach drzew morelowych, brzoskwiniowych i wiśniowych w doświadczalnej stacji owocowej Etoile-sur-Rhône w Drôme. To firma Sun’Agri rozwija tę tak zwaną technologię agrowoltaiczną. Rolety mogą obracać się o 90 stopni, a tym samym modulować zacienienie nad drzewami.
Chronią przed słońcem, ale także przed mrozem
Celem jest ochrona ich przed falami upałów. Pomaga to również regulować wzrost, na przykład, aby uniknąć zbyt szybkiego rozwoju pąków w przypadku zimowych roztopów. Panele mogą również ograniczać działanie mrozu. Według zastępcy dyrektora generalnego Sun’Agri Cécile Maghérini „układamy panele płasko, tworzy to osłonę i efekt cieplarniany. Zmierzone przez nas różnice mogą wynosić nawet 3 stopnie”. W Etoile firma przetestuje dwanaście sposobów kontrolowania paneli, dwie różne strategie dla sześciu odmian owoców. „Umożliwi nam to zgromadzenie dużej ilości danych w przyspieszonym czasie” – mówi Cécile Maghérini.
Sprzedaż energii elektrycznej amortyzuje inwestycję
Panele fotowoltaiczne oczywiście wytwarzają energię elektryczną. Jest to sposób na amortyzację ogromnych kosztów początkowej inwestycji. Koszt to 800 000 euro za hektar. Inwestycja jest opłacalna dzięki gwarancji sprzedaży energii elektrycznej na 20 lat – obiecuje Sun’Agri.
Źródło:francebleu.fr