w

Oszustwa cenowe na polskich truskawkach

foto: Giełda Goławin - Giełda Truskawki

Od kilku dni na rynkach dostępne są polskie truskawki. Cena rodzimych owoców w porównaniu z importowanymi jest prawie dwa razy wyższa. Sytuacja cenowa jest obecnie bardzo dynamiczna.

Tydzień temu na rynkach pojawiły się pierwsze polskie truskawki. Cena premierowa wynosiła 35 zł/kg. Obecnie kosztują od 20 do 25 zł/kg, ale jak informuje ekspert rynku Maciej Kmera – ceny mogą ulec zmianie w każdym momencie w zależności od poziomu podaży i popytu.

Truskawki importowane są również z trzech innych krajów. Najwięcej z Grecji, których cena wynosi około 17 zł/kg, w mniejszym stopniu z Hiszpanii w cenie ok 15 zł/kg i pierwsze próby z Albanii w cenie ok 13 zł/kg.

Oszustwa cenowe na polskich truskawkach

O oszukanym pochodzeniu owoców, dostępnych na polskich rynkach informuje portal wprost.pl. Podejrzane owoce miały pojawić się m.in. na warszawskim Mokotowie. Oferujący je sprzedawca chciał sprzedawać swój towar po 40 zł/kg. Oferowane truskawki miały stanowić „mieszankę” polskich i holenderskich owoców.

Każdy plantator jest zobowiązany wystawić swój identyfikator informujący kupca o tym co i od kogo kupuje – podkreślił Kmera poproszony o komentarz do tych doniesień.

Przypadki zafałszowywania pochodzenia towarów są ścigane przez inspektorów z Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych.

  • źródło: wiadomosci.onet.pl
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowy dealer Landini w centralnej Polsce! Sadownicy bliżej marki Landini!

Ceny polskich truskawek na rynku hurtowym Bronisze