W dniu 25 lutego 2022 roku odbyło się spotkanie dla sadowników w OSP Chodnów zorganizowane przez „Bialski Owoc”. Spotkanie odbyło się pod hasłem ” Skuteczna ochrona i nawożenie w perspektywie nowych wyzwań”.
Podczas spotkania wystąpili:
Janusz Miecznik, Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex, którzy poruszyli temat zmniejszenia ilości pozostałości ŚOR. Tomasz Domański z firmy Agrosimex przedstawił możliwość uprawy tunelowej i jej przyszłości.
Przemysław Kapka z Projektu Osmia 4.0 omówił potencjał murarki ogrodowej.
Kamil Jeziorek z SoskaConsulting poruszył ważny temat krótszej listy substancji aktywnych na rynku. Spotkanie zakończyła firma UPL Polska prezentując sposoby na monitoring szkodników i prognozowanie plonów.
Bardzo ciekawy wykład zaprezentował Przemysław Kapka z Projektu Osmia 4.0 . Okazuje się bowiem, że murarka ogrodowa to niezastąpiony przyjaciel w sadzach i plantacjach:
Chciałbym powiedzieć trochę o zapylaniu, które często jest pomijane przez sadowników. Często jest pomijanie zapylanie, dlatego że za nas wykonywała to przyroda. Podobnie było z nawożeniem. Należy zwrócić uwagę na to, że ochrona roślin nie wpływa na zwiększenie plonów tylko utrzymanie potencjału plonotwórczego po zapylaniu. Nie należy lekceważyć procesu zapylania. Pszczoła miodna jest wymagającym owadem i trzeba mu poświęcić dużo czasu dlatego sadownicy często nie biorą pod uwagę zakładania pasiek. Rzepak jest również bardziej interesujący dla pszczoły miodnej, niż uprawy sadownicze. Pszczoła lata daleko (do 3 km) i pszczelarze też niechętnie wstawiają pasieki na gospodarstwa sadownicze w obawie ze sąsiad może wytruć pszczoły. W badaniu przeprowadzonym przez Instytut ogrodnictwa wynika, że wprowadzenie owadów zapylających wpływa znacząco na jakość owoców i wielkość plonu – mówił podczas swojej prezentacji Przemysław Kapka.
Czy jest wystarczająco owadów zapylających?
Ciężko jest określić. Owoce powstają, więc nie skupiamy się na liczbie owadów zapylających. W niektórych krajach zapylają roboty, drony. Trzmiele to dość duży koszt do wprowadzenia na hektar. W jabłoniach nie jest to opłacalne natomiast w borowce często się je stosuje. Murarką ogrodową zajęliśmy się już 15 lat temu prywatnie, a 7 lat temu zawodowo. Jest to bardzo pracowity owad, który zbiera pyłek na całym swoim ciele. Największym problem dla sadowników jest obsługa pszczół murarki, czyszczenie kokonów i odróżnianie zdrowych od chorych. Wychodząc naprzeciw tym problem stworzyliśmy projekt, który skupia się na kilku apeksach, jak np. ul dla pszczół samotnic, aplikacje mobilną oraz serwis uli po sezonie – poinformował Przemysław Kapka.
Projekt Osmia 4,0 to najbardziej profesjonalny i innowacyjny system do zapylania na świecie. Określamy dany potencjał uprawy w danym regionie i dobieramy odpowiednią ilość kokonów murarki ogrodowej. Bierzemy pod uwagę warunki, takie jak mikroklimat czy ulokowanie gospodarstwa. Koszt hodowli murarki ogrodowej w naszym systemie jest 5-krotnie niższy, niż koszt trzmiela natomiast wymaga tyle samo nakładów pracy.
O projekcie, ulach, serwisie i aplikacji Przemysław Kapka w video:
Zapraszamy również do materiału:
Bracia Kapka zapraszają do Projektu Osmia 4.0 ! Więcej niż zapylanie!
Niedługo to i my będziemy dronami zapylać jak będzie się tak pryskać w dzień jak do tej pory.