w , ,

Olej parafinowy – kiedy stosujemy?

Popularnym zabiegiem stosowanym w sadach na początku wiosny do zwalczania szkodników są preparaty olejowe (zawierające olej parafinowy). Olej parafinowy może być stosowany do zwalczania przędziorków oraz misecznika śliwowego. W ostatnich latach wypadło nam wiele akarycydów z stosowania, więc walka z szkodnikami stała się trudniejsza. Sadownicy co roku coraz bardziej chętnie stosują do zwalczania przędziorków środki olejowe.

Kiedy jest właściwy termin stosowania preparatów olejowych?

Termin zabiegu, tak naprawdę określa wylęganie się larw przędziorków z jaj zimowych – wykonanie zabiegu w tym terminie daje najlepsze rezultaty w walce, ponieważ preparaty olejowe zatykają przetchlinki, nie dopuszczając powietrza od czego giną larwy. Jeśli mówimy o fazie rośliny, w jakiej zastosować produkty olejowe to jest to moment fazy mysiego ucha do zielonego pąka.

Oczywiście zabieg wykonany w fazie bezlistnej ograniczy rozwój szkodnika, ale  zabieg będzie najbardziej skuteczny w fazie mysiego ucha .

zdjęcie Tomasz Knap

Dziwne objawy po zastosowaniu preparatu…

Czasami zdarzają się sytuację, iż środki olejowe mogą pokazywać objawy toksyczności na liściach, możemy wtedy zauważyć drobne plamki, które jednakże nie wpływają negatywnie na rozwój rośliny. Fitotoksyczność wystąpi jeśli po użyciu preparatu olejowego, temperatura przez najbliższe dni obniży się do zera.

Ile cieczy roboczej?

Skuteczność stosowania preparatów olejowych zależy od tego, czy ciecz robocza dokładnie zostanie naniesiona i pokryje powierzchnię tak aby szkodnik nie miał dostępu do powietrza. Pamiętać należy o tym, aby podczas takich zabiegów nie stosować mniej niż 1000 litrów  cieczy roboczej na jeden hektar.  Słyszałam również opinie, że w innych krajach zużywa się 500 litrów na każdy metr wysokości korony drzewa. Zabieg środkiem olejowym na szkodnika  powinno się wykonać w ciepły, słoneczny dzień a  temperatura nie niższa niż 5-8oC.

Mieszać z innym preparatem czy nie mieszać?

W fazie mysie ucho – zielony pąk, nie zaleca się wykonania mieszaniny oleju parafinowego z innymi produktami – jest duże ryzyko wystąpienia fitotoksyczności dlatego zabieg najlepiej wykonać solo.

Wielu sadowników stosuje w okresie bezlistnym jabłoni (okres bez zielonych tkanek) olej parafinowy łącząc go z miedzią. Zabieg ten jest napewno w jakimś spektrum skuteczny na przędziorki w okresie bezlistnym (sadownicy dają wyższe dawki). Zabieg wykonany w fazie bezlistnej wynika głównie z tego, iż sadownicy ekonomicznie podchodzą łącząc dwa zabiegi oraz rozpoczynając walkę z przędziorkami na samym starcie sezonu ponieważ wiosna (od fazy zielonego pąka), jeśli chodzi o wykonywanie zabiegów w sadzie jest bardzo ograniczona czasowo – wielokrotnie należy zachować odstępy między zabiegami.

Uwaga. Według zaleceń w okresie bezlistnym GRUSZY  stosujemy olej parafinowy z siarką przeciwko miodówce.

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny jabłek na Ukrainie! Najdroższa odmiana!?

Będą opłaty za usługi wodne?