Zabiegi fungicydowe (ochrona przechowalnicza) należy rozpocząć około 6 tygodni przed planowanym zbiorem owoców. Czym dłużej przechowujemy jabłka, tym większy nacisk powinniśmy kłaść na ochronę.
W większości programów ochrony sadownicy korzystają z kaptanu, należy nie mniej jednak pamiętać o karencji preparatów zwierających kaptan. Istnieją produkty, które charakteryzują się krótkim okresem karencji.
Karencja przykładowych produktów opartych na kaptanie:
7 dni – Kaptan zawiesinowy 50 WG
14 dni – Kapłan 80 WG, Biszop 80 WG
21 dni – Scab 80 WG
28 dni – Captan 80 WG, Orthocide 80 WG
Dane z 2018 roku
Owoce które chcemy przeznaczyć na rynek Chiński lub zachodni charakteryzują się specyficznymi wymaganiami.
Produkty fungicydowe stosujemy w ilości cieczy roboczej maksymalnie 500 l/ha. Fungicydy możemy mieszać z nawozami dolistnymi.
Przykładowe stosowanie fungicydów przed zbiorem w sadach konwencjonalnych:
- 6 tygodni przed zbiorem produkty oparte na kaptanie,
- 5 -4 tygodnie przed zbiorem preparaty o wysokiej skuteczności np. Bellis lub Luna Experience*
- 2 – 3 tygodnie przed zbiorem preparaty oparte na kaptanie,
- przed samym zbiorem preparaty o wyskokiej skuteczności z krótkim okresem karencji np. Geoxe, Switch.
Pozostałości zostaną wykryte w owocach. Należy stosować się do etykiety produktów, aby pozostałości były w normach. *Jeśli stosowano Lunę Experience w okresie kwitnienia to nie należy jej stosować w ochronie przedzbiorczej.
Przykładowe stosowanie fungicydów przed zbiorem w sadach z ograniczoną liczbą pozostałości:
- Wybieramy produkty jednoskładnikowe np. kaptan, Geoxe. Może zostać użyty jednorazowo produktu Switch. Przerwy między zabiegami powinny wynosić standardowo 7 dni, przy optymalnych warunkach pogodowych możemy stosować co 10 dni.
“Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie”