w

Niezabezpieczony nawóz (azotan amonu) w ciężarówce

dav

Transport nawozu bez zabezpieczenia

Niezabezpieczone w żaden sposób worki z nawozem przewoziła ciężarówka z niesprawnym układem oczyszczania spalin (SCR). W celu ukrycia usterki auto wyposażono w niedozwolony emulator AdBlue. Samochód emitował do atmosfery nieoczyszczone spaliny, zawierające za dużą ilość szkodliwych związków.

We wtorek (11 lutego) inspektorzy z pilskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali na krajowej „dziesiątce” zespół pojazdów należący do polskiej firmy. Ciężarówka przewoziła na terenie kraju towar niebezpieczny – nawóz z azotanem amonu. 24-tonowy ładunek zapakowany w 48 opakowań nie był jednak w żaden sposób zabezpieczony przed zmianą położenia na naczepie. Samochód nie został też wyposażony w odpowiednią ilość gaśnic wymaganych przy tego typu przewozie.

Kontrola stanu technicznego ciężarówki wykazała podłączenie do układu selektywnej redukcji katalitycznej spalin (SCR) zabronionego urządzenia. Emulator AdBlue oszukiwał komputer pokładowy auta w zakresie sprawności układu oczyszczania spalin. Samochód emitował do atmosfery nieoczyszczone spaliny, zawierające za dużą ilość szkodliwych związków.

Za wykryte nieprawidłowości inspektorzy ukarali kierowcę trzema mandatami na sumę 750 złotych. Zatrzymano także dowód rejestracyjny ciągnika siodłowego do momentu naprawy układu SCR. Wobec przewoźnika drogowego toczy się postępowanie administracyjne. Przedsiębiorcy grozi teraz 1 500 zł kary.

źródło: https://gitd.gov.pl/dla-mediow/aktualnosci/artykul/news/transport-nawozu-bez-zabezpieczenia-i-z-adblue/

Czytaj również:

Przewoził 24 tony nawozów bez uprawnień…

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Europejscy producenci miodu biją na alarm!

Wpływ koronawirusa na chiński rynek jabłek!