Złe przezimowanie krzewów porzeczek spowodowane m.im. ich przesileniem wysokimi plonami w 2018r oraz majowe przymrozki spowodowały według szacunków producentów obniżenie spodziewanych plonów o ok. 50% w stosunku do roku ubiegłego. Szacunki te nie obejmują trwającego procesu likwidacji szczególnie starych plantacji. Nie obejmują one też codziennie powiększających się strat spowodowanych długotrwałą suszą – oznajmia Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek. W wielu przypadkach plony są kilkakrotnie niższe od tych z roku 2018, więc z prostego wyliczenia wynika, że wystawione przez przemysł przetwórczy nawet ok. 2-krotnie wyższe ceny wyjściowe niż w roku ubiegłym nie tylko nie poprawią sytuacji ekonomicznej gospodarstw produkujących te owoce, a wręcz znacznie ją pogorszą.
Ceny za czarną porzeczkę to 0,90-1,20 zł za kg porzeczki do mrożenia i 0,60-0,90 zł za kg porzeczki na koncentrat.
Zapotrzebowanie na owoce porzeczki czarnej wbrew temu, co jeszcze niedawno twierdzili przedstawiciele przemysłu (duże zapasy zarówno mrożonek jak i koncentratu) jest znaczne, sądząc po ilości ofert zakupu i dlatego też producenci powinni tę sytuację w sposób rozsądny wykorzystać. Docierają także do nas sygnały od producentów owoców o przyjmowaniu towaru przez podmioty skupowe bez określenia ich wartości. Tłumaczy się to dostawcom brakiem wiedzy na temat jakie ceny będą obowiązywały w tym sezonie skupowym, ponieważ Ministerstwo Rolnictwa przy nich właśnie „majstruje”. – informuję w piśmie KSPCP.
Z projektu ustawy wynika jasno, że dopiero po wejściu w życie tejże ustawy Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosi w formie obwieszczenia ceny referencyjne dla niektórych produktów rolnych w tym owoców.
W dniu 4 lipca 2019r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystosowało apel do producentów owoców, w którym m.in. informuje o możliwości, a nawet obowiązku powiadamiania takich instytucji jak Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wszelkich przejawach czy też podejrzeniach nieprawidłowości, naruszających postanowienia zawarte w ustawach o ARR i organizacji niektórych rynków rolnych oraz w ustawie o nieuczciwym wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Te uprawnione do przeprowadzania kontroli instytucje zapewniają pełną anonimowość osobom, zgłaszającym stwierdzone przy skupie owoców nieprawidłowości m.in. takie jak: działania wskazujące na zmowy cenowe (jednoczesne obniżanie cen skupu przez wiele zakładów), celowe opóźnianie rozpoczęcia skupu owoców czy też ogłaszanie awarii w kilku zakładach przetwórczych jednocześnie, celem sztucznego tworzenia kolejek przed bramami przetwórni. Zauważone przez producentów nieprawidłowości powinny być zgłaszane do instytucji wymienionych w tym apelu, który zawiera również ich dane kontaktowe – Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek.
https://www.instagram.com/p/BznUA-bIfvZ/?utm_source=ig_web_copy_link
źródło: Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek.