w

Nie trzeba będzie pozbywać się gospodarstwa do pobierania emerytury ?

Rząd ustala nowe zasady rolniczej emerytury. Nie trzeba będzie pozbywać się gospodarstwa

– Przygotowujemy rozwiązanie, które pozwoli pobierać rolnikom emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego bez konieczności przekazywania gospodarstwa – zapowiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał, że jest to zrównanie uprawnień z systemem powszechnym.

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk mówił na antenie TVP Info m.in. o rozwiązaniach Polskiego Ładu dla rolnictwa. Jak podkreślił, Polski Ład to zmiana podejścia do wsi i rolnictwa przez rząd PiS. Dodał, że jednym z oczekiwanych rozwiązań są emerytury rolnicze bez konieczności przekazywania gospodarstwa i zaprzestania pracy.- Dotychczas rolnik, aby mógł uzyskać emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, musiał pozbyć się gospodarstwa. Natomiast teraz przygotowujemy rozwiązanie, które pozwoli na pobieranie emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego bez konieczności przekazywania gospodarstwa – podkreślił wicepremier.

Dodał, że jest to zrównanie uprawnień z systemem powszechnym.

– Przecież emeryt może pracować, a rolnik do tej pory nie mógł – zaznaczył.

Jedno z rozwiązań Polskiego Ładu

Minister Rolnictwa powiedział, że rozwiązanie to było oczekiwane przez rolników

– Przecież nie każdy ma następcę, wieś się wyludnia, problemy demograficzne, więc w tym przypadku pozbywanie się gospodarstwa jest bolesne czasami dla tych ludzi, więc jeśli mają siłę pracować – może w ograniczonym zakresie, ale jednak – to żeby to robili – mówił.

Dodał też, że jednym z rozwiązań Polskiego Ładu jest emerytura rolnicza bez podatku.

– To jest dosłownie realizacja tego hasła dlatego, że ten Polski Ład, ogólny dla wszystkich, pozwala na to, że bez podatku mamy kwotę wolną 30 tys. zł. Emerytury rolnicze nie przekraczają tej kwoty, a więc wszystkie emerytury rolnicze są wolne od podatku – podkreślił.

W piątek minister Kowalczyk zapowiedział, że projekt ustawy dotyczący przejścia na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa trafi do Sejmu w pierwszym kwartale tego roku. Jak dodał, nowe rozwiązania mogłyby zacząć obowiązywać od lipca 2022.

W pierwszym kwartale trafi do Sejmu

Przejście na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa jest jednym z założeń Polskiego Ładu dla polskiej wsi. Zgodnie z obowiązującym prawem, właściciel gospodarstwa, chcąc przejść na pełną emeryturę, musi się go wyzbyć, czyli sprzedać, wydzierżawić lub oddać w darowiznę ziemię.

żródło: PR24.pl, PAP, DoS, polskieradio24.pl

UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. W komentarzu Pan Minister bardzo celnie określił oczekiwania rolników i ich racje w sprawie emerytury rolniczej- Te oczekiwania były wyrazem poczucia krzywdy i niesprawiedliwości , nierówności w prawie i zaprzeczeniem prawa własności – nie tylko w porównaniu z prawem do emerytury powszechnej ale także w róznicowaniu w zakresie tych praw w Ustawie o ubezpieczeniu rolników / komentowanej dyskusyjnie w zapisie 28 art./
    Ze zdziwieniem więc przyjmuję przyjęte rozwiązanie w projekcie ustawy : na nowo ograniczenie w odniewsieniu do rolników /tylko/ którzy dożyją w równym prawie do 75 lat . Po 75 latach te podstAwowe prawa człowieka : do własności , do pracy do myślenia /także/ !!! MOZNA IM ZABRAĆ !!! Kiedy Ci „twórcy ” – prawa zrozumieją , że nie o pieniądze a głównie o przywrócenie praworządności w tej sprawie chodzi !!! NIE możma odbierać praw i nie można różnicować w prawach ludzi z powodu róźnicy wieku !!! Wszyscy którzy mają poczucie sprawiedliwości w tej kuriozalnej sprawie powinni wyrazić swój sprzeciw- także młodzi , którym jesli da Bóg dożyją 75 lat ale przedewszystkim posłowie stanć powinni na wysokości zadania -jako wybrańcy i tak po ludzku zachować się porządnie !!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

„Jest zagrożeniem dla rolnictwa” – Jan Krzysztof Ardanowski o Zielonym Ładzie UE

Opryskiwacze Dominiak uzyskały najważniejsze certyfikaty w Europie!