w

Następne jabłka za rok… W sadach intensywny opad czerwcowy!

Opad czerwcowy jabłek w sadach – Gala, Golden, Szampion, Gloster i Jonagoldy lecą przyszłe owoce

W niektórych sadach jabłoniowych w Polsce obserwuje się zjawisko intensywnego opadania czerwcowego zawiązków. Sadownicy z różnych rejonów kraju zgłaszają problem z odmianami Gala, Golden, Szampion, Gloster oraz Jonagored.

Największy problem jest w odmianie Golden i tutaj wszyscy sadownicy bardzo mocno podkreślą, że ta odmiana wyjątkowo zrzuca zawiązki.

Opad czerwcowy, znany również jako opad świętojański, jest naturalnym procesem regulacji ilości owoców na drzewie. Zazwyczaj zachodzi w okolicach połowy czerwca i ma na celu odciążenie drzewa i zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju pozostałym owocom.

Jednak w tym roku opad wydaje się być wyjątkowo obfity. Dokładne przyczyny tego zjawiska nie są jeszcze do końca jasne, ale wskazuje się na kilka czynników, które mogły mu sprzyjać:

  • Niesprzyjające warunki pogodowe podczas kwitnienia i zaraz po nim, np. przymrozki, susza lub gwałtowne opady deszczu.
  • Słaba aktywność owadów zapylających, co mogło prowadzić do niedostatecznego zapylenia kwiatów.
  • Choroby i szkodniki, które osłabiły drzewa i zawiązki owoców.

Opad czerwcowy może znacząco obniżyć plony jabłek w sadach, w których jest on szczególnie intensywny. Sadownicy obserwują spadek ilości owoców o od 30% do nawet 70%.

Dokładna ocena strat będzie możliwa dopiero po zakończeniu opadu, czyli pod koniec czerwca lub na początku lipca.

Ważne jest również, aby dokładnie monitorować sytuację w sadach i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania, np. nawadnianie lub nawożenie, aby pomóc drzewom przetrwać ten stresowy okres.

UDOSTĘPNIJ

Pracujemy razem z rolnikami – zaznaczył minister Siekierski.

Ceny truskawek na skupie – 4 czerwca 2024r.